Przystosowujesz pomieszczenie pod serwerownię? Zacznij od podłóg i poznaj posadzki elektrostatyczne. Serwerownie należy traktować jak obiekty przemysłowe, w których przechowywane są materiały łatwopalne i w których odprowadzenie ładunków elektrycznych przez podłoże powinno być priorytetem. Dokładnie tak samo, jak w salach operacyjnych. Do tego właśnie celu służą posadzki elektrostatyczne, znane także jako posadzki nieiskrzące.

Dlaczego serwerownie płoną.

Serwerownie to miejsca narażone na wysokie niebezpieczeństwo pożaru ze względu na przewodnictwo elektryczne. Jeśli jest niekontrolowane, bardzo łatwo może doprowadzić do samozapłonu. Szczególnie łatwo, ponieważ do maszyn w serwerowniach prąd jest dostarczany w stałym, wysokim natężeniu przez okrągłą dobę. W tej sytuacji wystarczy niewielkie rozszczelnienie okablowania i wybucha pożar, zdolny zmienić beton w płynną, gorącą masę. Aby tak się nie działo, należy zadbać o uziemienie, a w tym pomocne są posadzki elektrostatyczne.

Montaż posadzki elektrostatycznej.

Przede wszystkim, niezbędne jest przygotowanie posadzki betonowej. W przypadku nowych inwestycji, już na tym etapie warto skorzystać z usług firm specjalizujących się w układaniu posadzek przemysłowych, takich jak Szajbud. Tylko dedykowani fachowcy dysponują kompletem odpowiedniego sprzętu oraz wiedzą na temat przygotowania wylewek betonowych, oraz pokryć epoksydowych i poliuretanowych. Współpracując z niespecjalistycznymi ekipami budowlanymi, możemy się narazić na dodatkowe koszty wynajmu dedykowanego sprzętu oraz wykonanie pracy w sposób wykluczający prawidłowe funkcjonowanie posadzki elektrostatycznej.

Usługi fachowców są przydatne, jeśli planujemy montaż zupełnie nowej posadzki i nieocenione, jeśli chcemy dostosować istniejące podłoże do wymagań montażowych posadzki elektrostatycznej. Jeśli w przystosowywanym pomieszczeniu mamy już gotową posadzkę betonową pokrytą nieadekwatnym materiałem, wystarczy je zeszlifować, aż do podłoża podstawowego oraz dodatkowo oczyścić lub usunąć część warstwy betonowej. Scenariusz może być różny i zakres niezbędnych prac powinien ocenić specjalista. Tak samo, dostępność sprzętu do tego typu prac najwygodniejsza bywa za jego pośrednictwem. Wydaje się to kłopotliwe, są to jednak prace, które w ogólnych kosztach przyszłego funkcjonowania inwestycji, będą się kalkulować.

Oczyszczone i odpylone podłoże betonowe należy zagruntować, czyli pokryć podkładem z żywicy epoksydowej, a następnie po 24 godzinach uzupełnić ewentualne ubytki. Tutaj nadal niezbędna jest pomoc sprawdzonych firm specjalizujących się w montażu posadzek. Żywicę epoksydową należy bowiem położyć szybko, w niespełna pół godziny, a następnie zmatowić i odpylić. Niezbędny jest do tego specjalistyczny sprzęt i wprawa. Dopiero na tym etapie można instalować taśmy miedziane. Układane są one w siatce na powierzchni całego pomieszczenia, którą łączy się z uziemieniem.

Kolejną wymagającą precyzji i wiedzy fachowej pracą jest położenie warstwy grafitu przewodzącego. Musi być ona położona z dbałością o temperaturę pomieszczenia – powyżej 20 stopni Celsjusza i bardzo cienko, aby równomiernie wyschła. Jakakolwiek pomyłka na tym etapie spowoduje, że posadzka nie wyschnie lub wyschnie, ale będzie się kruszyć. Warstwa grafitu powinna być sucha, a cała instalacja sprawdzona, pod względem przewodnictwa elektrycznego, po 24 godzinach. Czas jest niezwykle istotny, ponieważ ostatnią warstwę – przewodzącą, można położyć w czasie nie krótszym, niż 24 godziny, ale i nie dłuższym, niż 48 godzin, od momentu położenia warstwy grafitu.

Jak działa posadzka elektrostatyczna.

W ten sposób położona posadzka elektrostatyczna już po tygodniu od instalacji chroni pomieszczenie i pracujący w nim sprzęt. Warstwa przewodząca i grafit odprowadzą ładunki elektryczne do siatki miedzianej, a ona przesyła je do uziemienia. W takich warunkach minimalizowane jest ryzyko niekontrolowanego przepływu prądu, iskrzenia i bezpowrotnych zniszczeń. Dodatkowo, widoczna na powierzchni warstwa przewodząca, może mieć dostosowane indywidualnie właściwości antypoślizgowe lub być odporna na duże obciążenia.