Izolacja pianą poliuretanową uważana jest za najbardziej skuteczną metodę ocieplania. Technologia stosowana w budownictwie to natryskiwanie piany PUR, które jest efektywne, szybkie i zapewnia doskonałe właściwości izolacyjne. Piana poliuretanowa może być stosowana zarówno jako termoizolacja, dzięki niskiemu współczynnikowi przewodnictwa cieplnego, ale z uwagi na niski współczynnik absorbcji wody, nadaje się także jako hydroizolacja fundamentów czy tarasów. Dowiedz się więcej o stosowaniu izolacji natryskowych.

Zalety ocieplania elementów budynku pianą poliuretanową

Stosując metodę natrysku piany poliuretanowej można zaizolować różne elementy budynku, nawet te trudno dostępne. Jest to jedna z najszybszych metod ocieplania domów od fundamentów aż po dach. Wprawdzie styropian, czy wełnę mineralną można nałożyć metodą chałupniczą, ale zwykle wykonanie takiego ocieplenia zajmuje kilka dni a nawet ponad tydzień, podczas gdy fachowcy z firmy Euro – Piana dysponujący specjalistycznym agregatem są w stanie wykonać izolację sporego poddasza w jeden dzień.

Piana dokładnie pokrywa wszystkie elementy wymagające ocieplenia, posiada najwyższe parametry izolujące, a przy tym, dzięki swojej elastyczności i przyczepności do różnych podłoży, daje największą gwarancję szczelności. Po wykonaniu natrysku piana PUR daje jednorodną warstwę bez żadnych spoin i połączeń technologicznych. Jest to powłoka trwała, odporna na niszczące czynniki biologiczne, jak pleśń, grzyby czy bakterie i nie chłonie wilgoci. Jej dodatkową zaletą jest wysoka izolacyjność akustyczna.

Technologia wykonania izolacji natryskowej pianą poliuretanową

Wykonanie izolacji natryskowej pianą poliuretanową jest stosunkowo łatwe, choć potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt i nieco wiedzy. Jest to też na pewno bardzo szybka metoda wykonania ocieplenia budynku. Polega na połączeniu dwóch aktywnych składników piany: poliolu i izocyjanianu, które są zaciągane ze zbiorników za pomocą pompy i systemu węży do pistoletu natryskowego, gdzie są mieszane pod wysokim ciśnieniem. Następnie piana zostaje wyrzucona przez pistolet bezpośrednio na izolowaną powierzchnię. Natychmiast po aplikacji piana zwiększa swoją objętość kilkakrotnie, tworząc trwałą warstwę izolacji o bardzo wysokich parametrach izolacyjnych.

Warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje piany poliuretanowej:

  • Piana zamkniętokomórkowa – zbudowana za mikroskopijnych zamkniętych pęcherzyków, lekka, o bardzo wysokiej izolacyjności termicznej. Nie jest paroprzepuszczalna i ma wysoką odporność na wodę. Po wyschnięciu twarda i sztywna.
  • Potwartokomórkowa – strukturą przypomina gąbkę. Ma wysoką izolacyjność termiczną, choć nieco gorszą od piany zamkniętokomórkowej. Jest za to lżejsza i jest paroprzepuszczalna. Wykazuje się wysoką elastycznością. Wykazuje się niewielką nasiąkliwością, dlatego zaleca się stosowanie jej wraz z paroizolacją od strony wnętrza budynku.

Z uwagi na wyżej opisane właściwości, pianę zamkniętokomórkową warto stosować na dachach płaskich, podłogach na gruncie, albo stropach nad niogrzewanymi pomieszczeniami, zaś piana otwartokomórkowa lepiej sprawdza się na dachach skośnych, stropach belkowych, w przypadku podłóg na legarach, a także do ocieplania ścian zewnętrznych i ścian szkieletowych. Izolacje termiczne pianą poliuretanową, zarówno pianą zamkniętokomórkową, jak i otwartokomórkową bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku stropodachów wentylowanych.