Wylewanie posadzki to ostatni etap wykonywania konstrukcji podłogi. Ta powłoka powinna cechować się jak najlepszą jakością wykonania. Tylko trwała i równa powierzchnia będzie dobrym podłożem pod panele, terakotę, czy parkiet. Istnieje wiele sposobów na wykonanie posadzki, ale jeden z nich wydaje się wyprzedzać konkurencję. To maszynowa metoda przy użyciu tzw. miksokreta. Jakie są jej zalety? Wyjaśnia specjalista od posadzek — Paweł Kaźmierak.

Co to jest ten mixokret?

Mixokret w największym skrócie to agregat posadzkarski, który najpierw miesza masę cementową, a następnie rozprowadza ją po przygotowanej wcześniej powierzchni. W ten sposób uzyskuje się tzw. posadzkę z miksokreta. Jest wyposażony w silnik spalinowy, więc może pracować nawet bez prądu. Miksokret za pomocą wbudowanej sprężarki jest w stanie dostarczyć wytworzoną mieszankę w dowolne miejsce budynku. Zasięg tłoczonej zaprawy w poziomie może wynieść nawet 150 metrów, a w pionie 80 metrów.

Zalety posadzek wykonanych miksokretem

Posadzki wykonane w tej technologii są przede wszystkim bardzo równe i gładkie. Cechują się też dużą odpornością na uszkodzenia. Na tym jednak nie kończą się zalety tej technologii budowlanej. Jak podkreśla pracownik z firmy Paweł Kaźmierak Posadzki Mixokretem Anhydrytowe:

Użycie tego nowoczesnego urządzenia to przede wszystkim oszczędność czasu. Wylewka miksokretem w średniej wielkości domu zajmuje tylko jeden dzień. Pomimo dużego tempa pracy występuje wyjątkowo małe ryzyko błędów. Posadzka dzięki niewielkiej ilości wody dość szybko wysycha, uzyskując pełną wytrzymałość już po około 28 dniach. To z kolei dobra wiadomość dla ekip wykończeniowych, które mogą wcześniej rozpocząć swoją pracę.

Jeśli chodzi o pozostałe zalety, jakimi wyróżnia się miksokret, to należy wymienić:

  • możliwość wylewki wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku,
  • możliwość wykonania posadzki na pochyłych powierzchniach,
  • dzięki mobilności i dużemu zasięgowi idealnie się sprawdza w budynkach wielopiętrowych i przy większych powierzchniach,
  • duża wytrzymałość wylewki na ściskanie (około 30 MPa).

Jak pielęgnować wylewkę?

Podczas schnięcia betonu trzeba przeprowadzać pewne prace pielęgnacyjne, dzięki którym posadzka będzie równa i bez pęknięć. Należy więc pamiętać, aby:

  • przy niskich temperaturach przykryć wylewkę folią bąbelkową lub budowlaną, aby ograniczyć utratę wody oraz ciepła,
  • przy wysokich temperaturach zraszać beton wodą, a w pierwszych dniach dodatkowo zabezpieczyć ją folią budowalną, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgoci.