Nowoczesne pracownie geodezyjne to wyspecjalizowane jednostki, które nie tylko zajmują się pomiarami w terenie ale coraz częściej realizują niektóre etapy projektowania, a nawet funkcje pomocy prawnej. Korzystają z wiedzy i rozwiązań wielu dyscyplin badawczych i naukowych, takich jak nowoczesne precyzyjne systemy pomiarowe. Numeryczne programy projektowe pozwalają na opracowywanie wyników i wizualizację przestrzenną obiektów w 3D. 

Co obejmuje praca geodety w terenie

Geodezja terenowa to nie tylko tyczenie budowy domku jednorodzinnego. To również kompleksowa obsługa ogromnych inwestycji z zakresu ogólnie pojętego budownictwa wielkokubaturowego. Wyspecjalizowane jednostki, takie jak Pracownia Geodezyjna MAPA, realizują obsługę pomiarową obiektów z zakresu budownictwa mieszkaniowego jedno jak i wielorodzinnego, biurowego czy użyteczności publicznej: basenów, szkół i placówek zdrowia. W budownictwie przemysłowym bazującym na systemie modułowym wykorzystującym głównie elementy prefabrykowane, pracownie wykonują pomiary umożliwiające prawidłowe połączenie podsystemów realizowanego obiektu. W obiektach fabrycznych dużą wagę przykłada się do odpowiedniego wykonania posadzek. Wszelkie nierówności mogą zaburzyć pracę maszyn na nich posadowionych, a tym samym negatywnie wpłynąć na prawidłową realizację przyszłego procesu produkcyjnego. Unikalna technologia pomiaru łącząca techniki geodezji precyzyjnej oraz wysokiej jakości nowoczesnego sprzętu pomiarowego pozwala uzyskać wiarygodne wyniki o bardzo dużej dokładności. Techniki odwzorowywania powierzchni są szczególnie przydatne przy kontroli prawidłowości wykonywania posadzki. W trakcie wylewania podłoża pozwalają na ewentualne niwelacje w trakcie robót zanim materiał zwiąże i osiągnie stan ostateczny. Po wyschnięciu gdy nawierzchnia osiągnie pełną wytrzymałość, przeprowadzana jest bardzo restrykcyjna kontrola wykonania posadzki. Pomiary pozwalają na uzyskanie podłoża spełniającego wymagania norm VDMA, DIN 15185, DIN 18202 czy TR34.

Techniki komputerowe w nowoczesnej geodezji

Techniki komputerowe stosowane w nowoczesnej geodezji obejmują zarówno numeryczne modelowanie terenu, jak i tworzenie modeli obiektów w przestrzeni 3D. Wizualizacja wyników pozwala na stworzenie przejrzystej i łatwej do interpretacji dokumentacji. Wyspecjalizowane programy obliczeniowe rozwiązujące zagadnienia jakimi zajmuje się geodezja w budownictwie, pozwalają na idealne odwzorowanie rzeźby terenu, oraz infrastruktury technicznej. Umożliwiają tworzenie rzeczywistych obrazów budynków oraz budowli, linii wysokiego napięcia, masztów energetycznych mostów, przepustów oraz wielu innych obiektów. Służą one często do opracowywania lokalizacji i prawidłowego rozmieszczenia elementów sieci technicznej, dróg, autostrad czy linii kolejowych. Modele te są często wykorzystywane dla opracowywania zagadnień związanych z kolizjami sieci przesyłowych oraz obiektów.  Prace związane z wykonywanie osnowy sytuacyjnej i wysokościowej gruntu oraz specjalnej osnowy kolejowej są wykonywane zarówno na zamkniętych terenach PKP PLK jak i terenach otwartych. Pozwalają również odtworzyć z dużą dokładnością tereny zalewowe i zgromadzone na nich masy ziemne. Nowoczesne techniki geodezyjne korzystają z wielu wyspecjalizowanych narzędzi takich jak fotografia cyfrowa, systemy nawigacji GPS czy drony. W swoich opracowaniach korzystają również z zestawień zawartych w bazach danych.