Technologia bezwykopowego przewiertu HDD to najlepszy przykład na to, co umożliwiają nowoczesne systemy, jeśli są wykorzystywane w odpowiedni sposób. Jej wyższość nad tradycyjnymi pracami polega na braku ingerencji w środowisko i infrastrukturę, co ceni się szczególnie na terenach mocno zurbanizowanych. Sprawdź, jakie są zalety horyzontalnego przewiertu sterowanego i dlaczego warto wybrać firmę posługującą się technologią HDD.

Jakie są zalety przewiertu bezwykopowego z technologią HDD?

Prace przewiertowe często przywołują na myśl długie, pracochłonne inwestycje rozpoczynane starannymi i skomplikowanymi przygotowaniami oraz zakończone żmudnym zasypywaniem wykopów. Pracownik z firmy Stanmar zajmującej się przewiertami sterowanymi tak mówi o nowoczesnych pracach z technologią HDD:

Horyzontalny przewiert sterowany z technologią HDD przebiega naprawdę szybko i sprawnie. Czas realizacji zlecenia jest krótki i zawsze zdążamy z zakończeniem prac w terminie. Przewierty są bezwykopowe, więc w żaden sposób nie ingerujemy w infrastrukturę. W miastach nie trzeba już wstrzymywać ruchu drogowego, by wykonać instalacje. Wystarczy wprowadzić wiertło na odpowiednią głębokość. Technologia HDD umożliwia sterowanie nim zgodnie z wcześniej zaplanowaną trasą.

Widać więc, że bezwykopowe prace przewiertowe są przełomowe dla wykonywania podziemnych instalacji w miastach posiadających gęstą sieć podziemnej infrastruktury, dużą liczbę budynków i przeszkody w postaci traktów komunikacyjnych. Technologia HDD umożliwia też prace na terenach wyróżniających się walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi, a także pod dnem rzek.

Na czym polega praca z technologią HDD i jakie są jej etapy?

Przed rozpoczęciem prac przewiertowych należy wyznaczyć punkty wejścia i wyjścia, a także całą trasę ruchu wiertła. Następnie można przejść do działania, które rozpoczyna się poprzez wykonanie wiercenia pilotażowego. Oczywiście nic nie jest pozostawione samo sobie – operatorzy wiertła stale mają kontrolę nad jego torem. Mogą na bieżąco monitorować i korygować trasę i głębokość wiercenia. Kolejnym etapem jest rozwiercenie otworów z użyciem rozwieraka i przejście do pracy z płuczką bentonitową, która stabilizuje ściany i odprowadza urobki z otworu. Jest to najdłuższy etap przewiertu bezwykopowego z technologią HDD. Czas jego trwania zależy od liczby wykonanych cykli, czyli od oczekiwanej wielkości otworu. Na koniec prac należy zainstalować rurociąg. Wykonuje się to, przeciągając przez otwór rozwierak z zamontowaną rurą.