Dzisiaj coraz więcej inwestycji budowy domów jednorodzinnych, można zaliczyć do energooszczędnych lub pasywnych, w pożądanych standardach NF40 lub nawet NF15! Warto przy tym wiedzieć, że aby osiągnąć niskie roczne zapotrzebowanie obiektu na energię, nie tylko należy zwracać uwagę na instalację elektryczną, ale także na sieć centralnego ogrzewania. Dowiedz się, jak wygląda to nowoczesne.

Rury z tworzyw sztucznych

Pierwszym ważnym elementem nowoczesnych instalacji centralnego ogrzewania, są rury. Niegdyś wykorzystywało się głównie te wykonane ze stali. Dzisiaj standardem są przewody miedziane, a także te wykonane z tworzyw sztucznych. Do nich zaliczyć można między innymi polipropylen, a także polietylen sieciowany. Często wykorzystuje się również polibutylen, oraz rury wielowarstwowe, składające się z materiałów syntetycznych oraz z aluminium. Warto przy tym wiedzieć, że zakres wykorzystywania nowych materiałów na elementy instalacji centralnego ogrzewania, przede wszystkim wziął się z tego, iż dzisiaj sieć c.o. jest napędzana m.in. kotłami gazowymi. Te zaś ogrzewają wodę do stosunkowo „niskich” temperatur. Nie przekraczają one 80 stopni Celsjusza, co w przypadku tradycyjnych pieców jest niemożliwe – surowiec zbliża się do temp. 90 stopni, a nawet wrzenia.

Kotły gazowe

Jeśli chodzi o nowe kotły gazowe, warto wiedzieć, że są one niesamowicie energooszczędne, łatwe w obsłudze, a także bezpieczne i proekologiczne. Wśród ich gatunków wyróżnia się zaś kotły kondensacyjne, niskotemperaturowe, czy te z zamkniętą komorą spalania. Najbardziej polecane są jednak te pierwsze, w których znajduje się dodatkowy wymiennik, pozwalający na odbieranie z pary wodnej ciepła. Dzięki temu oszczędność w zużyciu paliwa sięga nawet 20% w skali roku! Należy jednak pamiętać przy takich technologiach o tym, aby idealnie harmonizowały się z rurami, rozdzielnikami, siecią elektryczną, rozmieszczeniem pomieszczeń w domu, czy też z grzejnikami. Dokładne zaplanowanie sieci sanitarnych wraz z montażem wykonują m.in. specjaliści Usług Hydraulicznych TGIS-INSTALACJE. To właśnie z takimi podmiotami można stworzyć nowoczesne sieci c.o.

Grzejniki w różnych stylach

Nowoczesne instalacje c.o. to również modne grzejniki. Tu warto wiedzieć, że można zastosować zarówno te żeliwne, jak i stalowe oraz aluminiowe. W pierwszym przypadku możemy mówić o retro grzejnikach często malowanych czarnymi farbami, czy metalicznymi powłokami. Świetnie pasują one do wnętrz industrialnych, a także awangardowych, oraz oczywiście tych nawiązujących do PRL-u. Grzejniki stalowe i aluminiowe, występują zaś w różnych odmianach. Mowa o najpopularniejszym typie płytowym, czy też o konstrukcjach tworzących wyjątkowo ciekawe geometryczne wzory. Warto wiedzieć, że niektóre grzejniki dzisiaj przypominają wystawy niczym z galerii sztuk nowoczesnych.