Podczas realizacji inwestycji budowlanej jedną z kluczowych kwestii zalicza się bezpieczeństwo. Dbać o nie muszą sami pracownicy, ale równie ważne jest stosowanie konstrukcji mających na celu zapewnienie komfortowych warunków pracy. Szczególnie rolę odgrywają zabezpieczenia wykopów, które powstrzymują osuwanie się ziemi ze skarp, tworząc tym samym przestrzeń dla dalszych robót. W artykule przedstawiamy technologie, jakie są tu wykorzystywane.

Ścianki berlińskie oraz szczelne

Podstawowym sposobem jest obudowa berlińska. Składa się z dwóch rodzajów elementów: montowanych w gruncie profili stalowych i poziomych opinek wykonanych z drewnianych bali. Te pierwsze stanowią najważniejszy komponent, a uzupełnia się je w miarę postępu prac ziemnych. W zależności od panujących na terenie inwestycji warunków i otaczającej wykop infrastruktury ścianki montuje się wibracyjne, z możliwym podwierceniem, lub bezwibracyjne – jeśli profile osadza się w betonie czy zawiesinie bentonitowej. Jak wyjaśnia PRI Żyrardów, ścianki berlińskie najczęściej wykorzystuje się powyżej poziomu wody gruntowej. Rozparcia oraz kotwy gruntowe zapewnią właściwą stateczność berlinkom użytym w głębokich wykopach.

Innym rozwiązaniem są ścianki szczelne wykonane z grodzic stalowych, a niekiedy też winylowych PVC. Znane również jako larseny, podobnie jak omówiona wyżej obudowa berlińska, mogą być stawiane metodą wibracyjną lub bezwibracyjną – z powierceniem czy za pomocą wyciskarki hydraulicznej, jeśli należy unikać przeniesienia drgań na pobliskie budynki. Ich zaletą jest minimalne odprężenie gruntu za zabezpieczeniem wykopu. Dodatkowo ograniczają dopływ wody gruntowej. Montaż elementów w gruncie, jeden przy drugim pozwala uzyskać wytrzymałą, szczelną powierzchnię. Przy dużych obciążeniach niezbędne mogą okazać się rozparcie lub zakotwienie.

Zabezpieczenie w postaci palisady

Alternatywą dla wymienionych konstrukcji jest zastosowanie palisady. Tworzy się ją poprzez wiercenie blisko siebie pali CFA i DSM. Rzadko spotyka się zabezpieczenia wykonane z mikropali. Komponenty te zbrojone są koszem lub profilami stalowymi. Ich montaż odbywa się przede wszystkim bezwibracyjne, co jak w przypadku pozostałych metod eliminuje ryzyko uszkodzenia budynków znajdujących się w pobliżu placu budowy. Tego rodzaju zabezpieczenie wykopów sprawdza się zatem przede wszystkim w przestrzeni miejskiej, gdzie niewielkie odległości od innych obiektów wymagają zachowania szczególnych środków ostrożności. Możemy zastosować je do zabudowy skarp o różnych kształtach oraz obiektów głębokich, w tym fundamentów kondygnacji podziemnych budynków.