W ostatnich latach problem z nadmiernym rozprzestrzenianiem się smogu w Polsce urósł do niebotycznych rozmiarów. Z kłopotem tym zmagają się już nie tylko największe aglomeracje na Śląsku i w Małopolsce, ale także mniejsze miasta w pozostałych częściach kraju. Skuteczna walka ze smogiem jest jednak możliwa. Poznaj nowoczesne rozwiązania pozwalające niwelować szkodliwe działanie zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, którym oddychamy.

Ogrzewanie elektryczne zamiast konwekcyjnego

Jednym z najskuteczniejszych sposobów ograniczenia ilości smogu w atmosferze jest rezygnacja z konwekcyjnego ogrzewania budynków na rzecz ogrzewania elektrycznego. Podczas spalania paliw kopalnych (węgla, gazu ziemnego, oleju opałowego) wykorzystywanych w tradycyjnym ogrzewaniu konwekcyjnym emitowane są szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne, będące jedną z przyczyn powstawania smogu. Przedostające się do powietrza substancje wpływają destrukcyjnie na środowisko naturalne, zakłócają równowagę naturalnego ekosystemu, przyczyniając się do powstawania efektu cieplarnianego. Toksyczne chemikalia są rakotwórcze – uszkadzają ludzki system immunologiczny.

Ekologiczną alternatywą dla ogrzewania konwekcyjnego jest ogrzewanie elektryczne. Wykorzystywane w trakcie dogrzewania pomieszczeń folie i maty, które w swojej ofercie posiada m.in. sklep ECO-Solutions ze Szczecina, są bezpieczne dla otaczającej nas przyrody. W tym przypadku ciepło wytwarzane jest dzięki podłączeniu do źródła prądu, co eliminuje ryzyko przedostawania się szkodliwych substancji do atmosfery. Ogrzewanie energią elektryczną jest czyste i całkowicie bezemisyjne. Co więcej, jest też bezpieczne w użytkowaniu. Zagrożenia wynikające z wybuchu instalacji lub zatrucia czadem nie istnieją.

Montaż ogrzewania elektrycznego zalecany jest przede wszystkim w domach, w których mieszkają alergicy oraz osoby zmagające się ze schorzeniami układu oddechowego. Ma na to wpływ fakt, że nie występuje tu znane z tradycyjnego ogrzewania zjawisko konwekcji. Dzięki temu w powietrzu nie unoszą się pyłki, roztocza i bakterie.

Wentylacja mechaniczna w alternatywie dla grawitacyjnej

Kolejnym skutecznym rozwiązaniem antysmogowym jest rezygnacja z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej i montaż wentylacji mechanicznej. Koszalin to miasto, w którym inwestorzy często decydują się na ten system. W tym przypadku nie mówimy jednak o przyczynianiu się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji powodujących powstawanie smogu, ale o walce z negatywnymi skutkami tego zjawiska.

Na skuteczność działania wentylacji mechanicznej nie mają wpływu warunki atmosferyczne panujące na dworze. Zanim powietrze nawiewane trafi do poszczególnych pomieszczeń, przechodzi przez system filtrów stanowiących element centrali wentylacyjnej. Dzięki temu zanieczyszczone powietrze z zewnątrz nie dostaje się do środka budynku. Nowoczesne wentylatory pełnią funkcję swoistej tarczy antysmogowej, zatrzymującej zdecydowaną większość cząstek stałych zawartych w brudnym powietrzu.

Nawiewniki antysmogowe

Jeśli montaż wentylacji mechanicznej w budynku jest niemożliwy lub jego właściciel nie może pozwolić sobie na to ze względów finansowych, polecanym rozwiązaniem jest instalacja specjalnych nawiewników okiennych z funkcją filtracji powietrza. Podczas wietrzenia pomieszczeń z powietrza dostającego się do wnętrza usuwane są obecne w nim zanieczyszczenia. Umieszczone w nawiewnikach filtry eliminują około 98% pyłów odpowiedzialnych za powstawanie smogu. Jest to poziom tylko nieznacznie niższy od tego z wentylacji mechanicznej.