W dzisiejszych czasach klimatyzacja w dużych obiektach typu biurowce, czy hotele jest już standardem. Stosuje się tam głównie systemy VRF i VRV. Z czego wynika tak duża popularność właśnie tych układów klimatyzacyjnych w tego typu budynkach? Odpowiadamy na te pytania bazując na doświadczeniach firmy WOMAR, która specjalizuje się w nowoczesnych systemach klimatyzacji z przeznaczeniem dla dużych inwestycji.

Czym są systemy VRF i VRV?

Na początku należy podkreślić, że technologie VRF i VRV pomimo różnych nazw niczym tak naprawdę się nie różnią. Nazwa VRV została zastrzeżona przez firmę Daikin. Pozostali producenci urządzeń klimatyzacyjnych postanowili więc posługiwać się nazwą VRF. W największym skrócie systemy VRF i VRV to skomplikowane układy klimatyzacyjne, które charakteryzują się zmiennym przepływem czynnika chłodniczego przez parownik. Dzięki temu możliwa jest regulacja wydajności poszczególnych urządzeń chłodniczych. W systemie VRF zazwyczaj występuje jedna zewnętrzna jednostka skraplająca, która łączy się nawet z kilkudziesięcioma wewnętrznymi jednostkami parownika. Pozwala to na jednoczesne sterowanie ustawieniami temperatury w bardzo wielu pomieszczeniach. Dlatego systemy VRF i VRV tak doskonale sprawdzają się w bardzo dużych budynkach.

Czy systemy VRF i VRV to tylko klimatyzacja?

Podstawowe urządzenia tego rodzaju pracują tylko jako systemy chłodzące. Specjalista z krakowskiej firmy WOMAR zwraca jednak uwagę, że:

Na rynku dostępne są także technologie VRF/VRV pozwalające na odwrócenie obiegu chłodniczego, umożliwiając w ten sposób pracę wszystkim jednostkom wewnętrznym w tym samym trybie chłodzenia lub grzania pomieszczeń. Najbardziej zaawansowane układy pozwalają na obsługę budynku wymagającego jednoczesnego chłodzenia i grzania różnych stref. W tym przypadku stosuje się już technologię umożliwiającą transport ciepła z pomieszczeń chłodzonych do lokali ogrzewanych. To ostatnie rozwiązanie jest już bardzo kosztowne, więc inwestorzy najczęściej decydują się na prostsze instalacje, które pozwalają tylko na jednoczesne chłodzenie lub na jednoczesne grzanie we wszystkich strefach.

Zalety systemów VRF/VRV

Największą zaletą systemów klimatyzacji VRV jest możliwość tworzenia z ich użyciem bardzo złożonych systemów, przy jednoczesnym ograniczeniu liczby zastosowanych jednostek zewnętrznych. Ograniczeniem nie są nawet bardzo wysokie budynki, bo różnica poziomów pomiędzy jednostką zewnętrzną a jednostkami wewnętrznymi może wynosić nawet 100 metrów. Drugą ważną cechą jest modułowa konstrukcja, która pozwala na sukcesywne rozbudowywanie całego systemu wraz ze zwiększającym się zapotrzebowaniem. Jest więc możliwość rozłożenia kosztów całej inwestycji na kilka lat.

Innymi korzyściami wynikającymi z zainstalowania klimatyzacji VRF/VRV są:

  • precyzyjna i łatwa kontrola temperatury w pomieszczeniu – mieszkańcy mogą dopasować temperaturę do swoich potrzeb,
  • systemy są bardziej kompaktowe – łatwiejsza i szybsza instalacja,
  • cicha praca – mniejszy hałas to większy komfort użytkowania,
  • większa niezawodność – uszkodzenie pojedynczej jednostki wewnętrznej nie ma wpływu na prawidłową pracę reszty systemu.