Istnieje kilka rodzajów opracowań geodezyjnych, których sporządzenia wymaga realizacja każdej inwestycji budowlanej. Najczęściej stosowaną jest mapa do celów projektowych. Bez niej nie może powstać projekt obiektu budowlanego oraz nie zostanie wydana zgoda na rozpoczęcie budowy. Z jakich elementów powinno się składać odwzorowanie terenu na potrzeby inwestycji budowlanych? Jakich informacji dostarcza?

Cel sporządzania mapy do celów projektowych

Połączeniem opracowania geodezyjno-kartograficznego sytuacyjnego z wysokościowym jest właśnie mapa do celów projektowych, przygotowaniem jej zajmują się firmy takie jak np. Kera Usługi Geodezyjne i Kartograficzne Anna Kłysiak. Jest to rodzaj dokumentu aktualizujący mapy zasadnicze. Przedstawia nie tylko zarys budynków, ale również obiektów liniowych i uzbrojenia czy też przyłączy np. wodno-kanalizacyjnych.

Jedną z kluczowych spraw, jest ich opracowanie zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, a mianowicie zawsze przed dokumentacją techniczną i zawsze w sposób określony w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie i w prawie budowlanym.

Co zawiera mapa do celów projektowych?

Opracowanie ewidencyjne do celów projektowych sporządza się w trzech kopiach, ale bywa, że potrzeba ich więcej. Musi być oparte na aktualnej mapie zasadniczej i dodatkowo może być rozszerzone o takie elementy jak linie zabudowy, osie ulic, dróg, czy istniejące obszary zieleni. Ważne jest też, aby swym obszarem wykraczała poza inwestycję budowlaną i sięgała min. 30 m od terenu planowanej inwestycji budowlanej. Powinna dokładnie określać linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i przeznaczeniu. Przed jej wykonaniem dobrze jest poradzić się architekta, aby określił zakres treści mapy w szczególności dotyczący przyłączy i dostępu do drogi publicznej.