Murarze to podstawowa ekipa budowlana spotykana podczas budowy różnych obiektów budowlanych. Sprawa wydaje się banalnie prosta. Cóż w tym trudnego wziąć materiał budowlany i układać go warstwowo, stabilizować i łącząc przy użyciu zaprawy murarskiej. A jednak wciąż słyszy się o fuszerkach, akcjach typu „uwaga usterka”, gdzie widać gołym okiem, że coś poszło nie tak. O czym trzeba pamiętać, wykonując, ale również zlecając prace murarskie?

W pracach murarskich liczy się i wiedza i doświadczenie

W przypadku murowania ścian jest co najmniej 5 czynników, które wpływają na jakość wykonanego zlecenia. Nie mamy tu na myśli wykształcenia kierunkowego i praktyki, gdyż to jest oczywiste. Bez opanowania podstaw, zdobycia wiedzy merytorycznej nie da się ustrzec przed błędem w sztuce murarskiej. Równie istotne jest ukończenie szkoły o konkretnej specjalizacji, co odbycie praktyk pod okiem mistrza murarskiego. Mamy zatem bardzo szybko licząc 7 rzeczy, na które warto zerknąć, wybierając ekipę do budowy domu, czy prac wykończeniowych. Zdarza się bowiem, że i one wymagają przeprowadzenia drobnych prac murarskich.

W firmach budowlanych z ugruntowaną pozycją na rynku nie ma miejsca na zlecanie wykonania prac osobom bez odpowiedniej szkoły i co ważne praktyki. Przykładem jest tu firma Budlenwik z Redy w województwie pomorskim, gdzie każde prace budowlane nadzoruje osoba o odpowiednio wysokich kwalifikacjach zawodowych i doświadczeniu.

Od czego zależy dobre wykonanie prac murarskich?

Jakość przeprowadzonych prac murarskich zależeć będzie ponad to, co już zostało napisane od warunków prowadzenia budowy. Chodzi np. o zastosowanie odpowiednio rozrobionej i dobranej do materiału zaprawy murarskiej. Nie bez powodu w dziennikach budów podaje się informacje o użytych materiałach (elementach murowych, rodzaju zaprawy) z podaniem parametrów lub/oraz powołaniem na deklaracje właściwości użytkowych. Rozrabiając suchą mieszankę, istotne jest przestrzeganie zaleceń producenta. Przy każdej następnej partii zaprawy należy stosować dokładnie te same proporcje wody. Do gotowej mieszanki nie można stosować dodatków, domieszek, poza tymi, które przewidział producent. Brak uwagi, doświadczenia w tej sprawie może skutkować mniejszą wytrzymałością muru, brakiem dostatecznej przyczepności, a także np. kruszeniem się zaprawy. Należy zwracać uwagę na kolejne etapy prac, które będą wykonywane po zakończeniu wznoszenia murów (np. wstawianie stolarki okiennej, tynkowanie). Podczas murowania trzeba zwracać uwagę na kształt bloczków, który determinuje konieczność lub niewykonania spoin w murze. Warto powiedzieć, że wytyczne klasycznego budownictwa pozostały niemal niezmienne od setek lat.

Murując ściany, należy pamiętać, że nie muruje się w deszczową pogodę, bez zabezpieczenia budowy przed deszczem. Opady narażają stawianą konstrukcję na wchłanianie weń wilgoci. Na czas przestojów zawsze ochrania się istniejące „kawałki muru” przed przemoczeniem. Pamiętając, by robić to, na koniec każdego dnia prowadzonych prac – nawet w środku gorącego lata. W trakcie wykonywanych kontroli prowadzonych prac murarskich powinno zwrócić się uwagę dosłownie na wszystko. Od użytych narzędzi, obranej technologii, przez sposób nałożenia zaprawy, wypełnienia spoin pionowych i poziomych. Należy przyjrzeć się właściwemu łączeniu ścian konstrukcyjnych, wzmocnieniu stref podokiennych, czy też odpowiedniemu wypełnieniu dylatacji w konstrukcji budynku. Dokładność w wykonaniu murów to podstawa na budowie.