Firma MS PROFIL z Będzina od lat zajmuje się montażem klimatyzacji w domach, biurowcach, serwerowniach czy obiektach użyteczności publicznej. Realizowane inwestycje są zatem bardzo różne, od instalacji klimatyzatorów ściennych począwszy, na kanałowych kończąc. Dużą popularnością cieszą się również systemy klimatyzacyjne kasetonowe. Jak one działają i gdzie warto je montować? O tym opowiadają właśnie fachowcy z firmy MS PROFIL.

Cechy charakterystyczne klimatyzacji kasetonowej

Klimatyzacja kasetonowa może być tworzona w systemach Split bądź Multi Split. Oznacza to, że cała instalacja – podobnie jak w przypadku innych rozwiązań klimatyzacyjnych – opiera się o pracę agregatów zewnętrznych oraz podpiętych pod nie klimatyzatorów wewnętrznych. To ich budowa jest zaś szczególna, a wyróżnia się zwartą konstrukcją montowaną w suficie podwieszanym. Oczywiście cały system wyposażony jest zawsze w przewody/kanały nawiewne oraz inny osprzęt (np. pompa skroplin). Wszystkie podzespoły robocze są przy tym doskonale zamaskowane, a w suficie widoczne są tylko designerskie kratki gwarantujące nawiew jedno-, dwu- lub czterokierunkowy. Potwierdzają to fachowcy z firmy MS PROFIL, która zawsze proponuje sprzęty innowacyjne i funkcjonalne. Jak zapewnia jeden ze specjalistów pracowni z Będzina:

Klimatyzatory kasetonowe, które dostarczamy wraz z montażem naszym klientom, nie tylko pozwalają chłodzić pomieszczenia, ale także je dogrzewać. Ponadto urządzenia wyposażone są w wysokiej klasy filtry zatrzymujące drobnoustroje, kurz oraz pyłki. Dużą uwagę skupiamy też na pompkach skroplin tak, by były wydajne, bezawaryjne, szczelne oraz zamaskowane.

Gdzie można zastosować klimatyzację kasetonową?

Ze względu na swoją budowę i konieczność montażu w sufitach, klimatyzatory kasetonowe instalowane są najczęściej w obiektach o dużej kubaturze oraz o sporym metrażu. Mowa o biurowcach, salach bankietowych, pokojach konferencyjnych, hotelach, obiektach użyteczności publicznej, sklepach, a także o wybranych zakładach przemysłowych. Fachowcy z firmy MS PROFIL dodają, że najczęściej klimatyzację kasetonową montuje się tam, gdzie częścią wykończenia wnętrz jest tak zwany sufit podwieszany wykonany z płyt K-G lub specjalnych kasetonów. Takie prefabrykaty maskują wszelkie przewody, pozostawiając na widoku tylko nawiew. Urządzenia, które proponuje zatem firma MS PROFIL, posiadają specjalne maskownice. Gdzie jeszcze można zastosować klimatyzację kasetonową?

Tego typu systemy niekiedy montowane są w domach. Specjaliści z firmy MS PROFIL zdradzają, że klienci indywidualni stawiają na takie rozwiązanie techniczne głównie w przypadku większych budynków z przestronnymi salonami oraz wysokimi sufitami. Pamiętać jednak należy, że projekt klimatyzacji kasetonowej powinien być przygotowany już na etapie budowy domu lub przy planowaniu pełnej jego modernizacji.

Klimatyzacja kasetonowa i jej zalety

Klimatyzacja kasetonowa gwarantuje wysoki komfort cieplny w małych i dużych pomieszczeniach, gwarantując idealną temperaturę w każdym miejscu w pomieszczeniu. Specjaliści z firmy MS PROFIL tak tworzą systemy dla klientów, aby gwarantować skuteczne chłodzenie/ogrzewanie wnętrz i to przy niskich kosztach eksploatacyjnych. Możliwe jest to dzięki zautomatyzowaniu klimatyzacji kasetonowej, podpięciu jej pod system BMS, a także dzięki specjalnym czujnikom ruchu. Czym jeszcze zachwyca użytkowników taka instalacja?

Klimatyzacja kasetonowa prócz szerokiej powierzchni nawiewu i rozprowadzania powietrza tak, by podmuchy były niewyczuwalne dla ludzi, cechują się bardzo cichą pracą, nawet przy wysokich obrotach. Sterowanie nimi odbywać się może w różny sposób: dzięki specjalnym panelom, na pilota, a nawet przy użyciu aplikacji mobilnych bądź webowych.