Restrykcyjne dyrektywy unijne zmuszają właścicieli obiektów ogrzewanych piecami na paliwa stałe do wymiany urządzeń na te spełniające standardy dla tzw. kotłów piątej klasy. Z powodzeniem można spalać w nich ekopellet, ekogroszek lub różnej postaci biomasę drzewną, ograniczając przy tym emisję CO2 oraz gwarantując wysoką wydajność grzewczą. Inwestorzy, którym zależy jednak na najwyższej sprawności i energooszczędności pieców, powinni uwagę skupić na technologiach gazowych. Szczególnie polecane są gazowe kotły kondensacyjne, o których opowiadają fachowcy firmy INSTALATORSTWO WOD-KAN I CO.

Kotły gazowe kondensacyjne i ich rodzaje

Kotły gazowe kondensacyjne to urządzenia grzewcze jedno lub dwufunkcyjne. W pierwszym wypadku pozwalają one na produkcję energii cieplnej przekazywanej do sieci centralnego ogrzewania, a w drugim gwarantują również zasilanie instalacji ciepłej wody użytkowej. Odbywa się to dzięki spalaniu gazu ziemnego dostarczanego przez zewnętrzną sieć miejską, bądź z wykorzystaniem gazu ciekłego LPG, który magazynowany jest w specjalnym zbiorniku poza budynkiem.

Montażyści z firmy INSTALATORSTWO WOD-KAN I CO z Orzeszyna dodają, że kotły gazowe kondensacyjne dzieli się na te z otwartymi komorami spalania – wymagają przygotowania kotłowni – oraz z komorami spalania zamkniętymi – w ich przypadku wystarczy podpięcie urządzenia do specjalnego systemu wentylacyjnego. Co zaś oznacza termin kondensacji?

Kocioł kondensacyjny, czyli jaki ?

Kotły gazowe nie tylko dzielą się na jedno i dwufunkcyjne; z zamkniętą lub otwartą komorą spalania; czy na te obsługując gaz ziemny lub LPG. Warto również podkreślić, że na rynku dostępne są urządzenia standardowe oraz energooszczędne zwane inaczej kondensacyjnymi. Czym się one wyróżniają? Jak tłumaczy jeden z fachowców firmy INSTALATORSTWO WOD-KAN I CO:

Kotły kondensacyjne wyposażone są w specjalne wymienniki ciepła, które pozwalają na odzyskiwanie energii z ochładzanych i skraplanych spalin. Na tym w uproszczeniu polega kondensacja, dzięki której sprawność urządzeń w wielkości średniorocznej może sięgać nawet 107%. Tym samym budynek można ogrzać przy niskich kosztach oraz bez emitowania do atmosfery niebezpiecznych związków.

Specjaliści pracowni monterskiej z Orzeszyna dodają, że podczas spalania jednego metra sześciennego gazu w kotle kondensacyjnym wytwarza się nawet 2 metry sześcienne pary wodnej. Z niej zaś pozostaje około półtora litra kondensatu, z którego wcześniej wymiennik pieca odzyskał sporą ilość energii cieplnej.

Najważniejsze zalety kotłów kondensacyjnych

Kotły gazowe kondensacyjne to obok pomp ciepła powietrznych i gruntowych najchętniej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze, wyróżniające się znacznie swoim proekologicznych oraz energooszczędnym działaniem. Do najważniejszych zalet tego typu pieców fachowcy firmy INSTALATORSTWO WOD-KAN I CO zaliczają:

  • wysoką sprawność,

  • brak konieczności budowy kotłowni (dla urządzeń z zamkniętą komorą spalania),

  • prosty montaż,

  • bezpieczną eksploatację (sprzęty naszpikowane są wieloma czujnikami),

  • kompaktową budową z nowoczesnymi wyświetlaczami LCD,

  • możliwość podpięcia pod system KNC lub SmartHome,

  • zautomatyzowaną pracę i możliwość zaprogramowania funkcji pogodowej,

  • łatwą obsługę,

  • świetną współpracę z kolektorami słonecznymi i ogrzewaniem podłogowym.

Ponadto dużą zaletą kotłów gazowych kondensacyjnych jest cicha praca, brak wyzwalania toksyn i zanieczyszczeń do pomieszczeń oraz niski poziom awaryjności. Firma INSTALATORSTWO WOD-KAN I CO szczególni poleca – wraz z usługą montażu, rozruchu oraz kalibracji – sprzęty marki IMMERGAS.