Palety euro, przemysłowe, jednorazowe, niestandardowe oraz inne opakowania z drewna cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Używa się ich nie tylko do różnego rodzaju transportu (drogowego, lotniczego, morskiego), ale także składowania materiałów w halach i na magazynach. Czemu drewniane palety zawdzięczają swój sukces i co przesądziło o ich obecnym wyglądzie? Sprawdź, co na ten temat mają do powiedzenia eksperci z firmy Jar-Man w Hersztupowie.

Skąd się wziął pomysł na paletę?

Historia palety sięga połowy ubiegłego wieku. Przenoszenie dużej ilości kartonów o różnych kształtach lub pudeł po kolei jest nie tylko czasochłonne, ale i męczące. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ułożenie ich na przenośnej platformie, posiadającej zamontowane od spodu nóżki i podniesienie dzięki temu wszystkich materiałów naraz. Ta myśl skłoniła specjalistów ze szwedzkiego koncernu BT Industries do zaprojektowania przenośnych podestów, możliwych w dodatku do podnoszenia i przemieszczenia wszystkich typy wózków widłowych. Kolejnym krokiem było ujednolicenie wymiarów wnętrz środków transportu oraz pomieszczeń magazynowych – tak, aby były optymalne do składowania.

Oczywiście, dopracowano również wymiary palet. Dzięki uniwersalnym gabarytom te praktyczne platformy znalazły zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki, łącznie z transportem krajowym i spedycją międzynarodową.

– informuje ekspert z firmy Jar-Man w Hersztupowie, oferującej wysokiej jakości opakowania drewniane. Produkcja obejmuje zarówno palety jednorazowe, nowe oraz używane, jak i skrzyniopalety czy skrzynie, również o nietypowych wymiarach. Oprócz opakowań oferta przedsiębiorstwa obejmuje także praktyczne nadstawki ułatwiające transport produktów sypkich.

Jak wygląda produkcja palet?

Współczesne palety wykonane z drewna mają postać kilku desek, które zostały ułożone równolegle, a następnie zbite ze sobą. Cechę charakterystyczną stanowią niewielkie podstawki o odpowiedniej wysokości – takiej, która umożliwia wsunięcie ramion wózka widłowego z każdej strony, a następnie wygodne podniesienie całej konstrukcji. Dla optymalizacji zarówno produkcji, jak i na potrzeby transportu ustalono kilka podstawowych typów platform. Paleta euro ma wymiary podstawy 120 x 80 cm i oznaczenie EUR, zaś przemysłowa, czyli amerykańska: 120 x 100 cm i etykietę CEN. Wyróżnia się jeszcze półpalety, mierzące odpowiednio 80 x 60 cm oraz 60 x 40 cm. Na potrzeby między innymi transportu lotniczego wykorzystuje się konstrukcje z drewna fumigowanego, oznaczonego certyfikatem IPPC, a więc takiego, które poddano działaniu specjalistycznych substancji chemicznych lub obróbce wysoką temperaturą, dzięki czemu pozostaje wolne od wszelkiego rodzaju szkodników.

Produkcję opakowań drewnianych oraz sprzedaż tanich palet wysokiej jakości, przeznaczonych do umieszczania na nich wszelkiego rodzaju towarów o masie całkowitej do tony oferuje firma Jar-Man w Hersztupowie.