Technik remontu wnętrz jest wiele, ale obecnie inwestorzy – zwłaszcza indywidualni – chętnie stawiają na systemy suchej zabudowy, której montaż nie wymaga przejścia przez wiele prac mokrych. Metoda ta gwarantuje przy tym szerokie możliwości projektowe. W systemach suchej zabudowy tworzone są ścianki działowe, obudowy skosów dachowych, lekkie podłogi jastrychowe, a nawet sufity podwieszane. To właśnie na nich warto szczególnie zwrócić uwagę, ponieważ dzięki nim całkowicie można odmienić wygląd domu czy mieszkania. O tym opowiadają zaś fachowcy z firmy AM-MAR.

Czym jest sufit podwieszany?

Jak już wspomniano, sufit podwieszany to konstrukcja tworzona w zabudowie suchej, a to oznacza, że wykonuje się ją techniką montażu gotowych prefabrykatów. Fachowcy z firmy usług budowlanych AM-MAR, która działa w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach zdradzają, że do modelowania takiego systemy potrzebne są:

  • płyt kartonowo gipsowe – najlepiej niepalne i wielkoformatowe, wzmocnione włóknem szklanym i z dodatkowym wygłuszeniem;

  • specjalne profile aluminiowe bądź stalowe – muszą być zabezpieczone przed korozją oraz powinny być ultralekkie;

  • akcesoria mocujące –  specjalne wieszaki, profile nośne CD i profile główne CD;

  • materiały izolacyjne i wygłuszające – np. wełna mineralna, taśma izolacyjna.

Oczywiście ważne są także materiały wykończeniowe, czy to w postaci gładzi, tynków i farb, czy też mas betonowych, mikrocementu, a nawet drewna oraz sztukaterii. Cechą charakterystyczną sufitów podwieszanych jest również punktowe lub liniowe oświetlenie LED.

Gdzie można zastosować sufity podwieszane?

Fachowcy z firmy budowlanej AM-MAR podkreślają, że sufity podwieszane doskonale sprawdzają się zarówno w domach oraz mieszkaniach, jak i w biurowcach, urzędach, hotelach oraz innych obiektach komercyjnych. Można je bowiem modelować i wykańczać w rozmaity sposób, tworząc albo konstrukcje jednopoziomowe, ale też wielopoziomowe, często z designerskimi kształtami geometrycznymi oraz dekorami. Jeden ze specjalistów firmy AM-MAR dodaje, że:

Najpiękniejsze sufity podwieszane mogą mieć nawet owalną czy pofalowaną strukturę, której załamania podkreślane są również dzięki grze świateł LED. Odgrywają one dużą rolę także w przypadku mniej skomplikowanych konstrukcji. Sufit podwieszany z dobrym oświetleniem doskonale sprawdzi się w kuchni, łazience, sypialni, salonie czy korytarzu.

Wielu inwestorów decyduje się także na ten rodzaj zabudowy suchej, ponieważ umożliwia ona zamaskowanie nieestetycznych pęknięć tynku właściwego sufitu. Ten podwieszany umożliwia również prowadzenie instalacji oraz wentylacji w swoim wnętrz, co jest dodatkowym jego atutem.

Na czym polega tworzenie sufitu podwieszanego?

Tworzenie sufitu podwieszanego wymaga dokładności i sporej wiedzy, a także umiejętności zaprojektowania, czy to konstrukcji jednopoziomowej, czy też wielopoziomowej. Firmy remontowe takie jak AM-MAR rozpoczynają zatem inwestycje od wizji lokalnej oraz licznych pomiarów. Następnie dobierają one właśnie materiały budowlane i przygotowują pomieszczenie do remontu. Oczywiście wcześnie ważne jest opracowanie wspomnianego projektu technicznego, który w przypadku większych zleceń może być nawet stworzony przez architektów czy projektantów wnętrz w wersji cyfrowej wraz z wizualizacjami.

Sam montaż sufitu podwieszanego odbywa się zaś po właściwym przycięciu płyt K-G oraz wcześniejszym zamontowaniu metalowego rusztu z wieszakami i profilami. To właśnie do niego przymocowywane są płyty, które na ostatnim etapie robót wykańczane są wybranymi materiały do aranżacji wnętrz.