Rodzajów kruszyw jest wiele, a podzielić je można na wiele kategorii ze względu na ich zastosowanie, uziarnienie, pochodzenie czy klasę. Uniwersalnymi własnościami i szerokim spektrum wykorzystania cechują się zaś piaski. Te z podstawowych kruszyw ważne są zarówno przy wielkich inwestycjach drogowych, jak i przy małych pracach ogrodowych. Najlepsi producenci tworzą je zaś w takich odmianach jak na przykład piasek płukany czy suszony. Drugi z wymienionych cieszy się olbrzymim popytem, co zawdzięcza się jego doskonałym parametrom technicznym. O tym opowiadają specjaliści firmy ANMAR – suszarni i dystrybutora piasków z Inowrocławia.
O piasku suszonym słów kilka
Piasek suszony, jak sama nazwa wskazuje, to surowiec naturalny, który przechodzi przez specjalny proces suszenia. Kruszywo jest jednak wcześniej bardzo precyzyjnie selekcjonowane i płukane, do czego stosowane są nowoczesne urządzenia. Istotne jest również dziele piasku na frakcje w zależności od rozmiarów, co gwarantuje uzyskanie materiału o wielu granulacjach, nawet o wielkości wynoszącej zaledwie 0,1 mm. W uproszczeniu można zatem przyjąć, iż piaskiem suszonym jest surowiec po specjalistycznej obróbce, która wytrąca z niego wilgoć oraz pozwala przypasować go do danej klasy jakościowej.
Specjaliści z suszarni piasków ANMAR dodają, że piaski suszone pozbawione są zanieczyszczeń organicznych, które mogłyby wpływać między innymi na powstawanie kwasu humusowego w tworzonych podbudowach. Surowce te cechują się dobrym uziarnieniem dla różnych zastosowań, wysoką temperaturą spiekania, niezwykłą wytrzymałością, a także twardością. Dzięki odporności na czynniki chemiczne i mechaniczne oraz na trudne warunki pogodowe, piaski suszone cenione są w różnych sektorach przemysłowych. Największe ilości tego materiału sypkiego trafiają jednak do szeroki rozumianej branży budowlanej oraz drogowej.
Zastosowanie piasku suszonego
Firma ANMAR z Inowrocławia od lat specjalizuje się w suszeniu piasków, co odbywa się w ramach ściśle kontrolowanego procesu termicznego z użyciem nowoczesnej technologii suszarni bębnowych. Ruch obrotowy maszyn oraz poddanie kruszywa działaniu gazów pozwala w błyskawiczny sposób wytrącić wilgoć, nadając materiałowi wysoki parametrów technicznych. To właśnie ze względu na swoje unikalne własności i wysoką wytrzymałość piaski suszone są dzisiaj chętnie stosowane przez duże oraz małe firmy. Jak podkreśla jeden ze specjalistów suszarni piasków ANMAR, typowym zastosowaniem tychże surowców jest:
- produkcja zapraw murarskich,
- produkcja betonów towarowych,
- produkcja klejów,
- piaskowanie betonu czy felg (piasek suszony przeznaczony do procesów piaskowania),
- wykonywanie posadzek żywicznych,
- produkcja szkła.
Oczywiście piaski suszone cenione są również przez zakłady produkujące prefabrykaty betonowe, a także przez ekipy budowlane. Kruszywo pozbawione zanieczyszczeń organicznych i wilgoci idealnie nadaje się jako ważny element tworzenia solidnych podbudów dróg. Piaski suszone są zatem zamawiane w dużych ilościach przez inwestorów niemalże każdej inwestycji budowlanej.
Piasek suszony sypki i piasek workowany
Warto wiedzieć, że piasek suszony sprzedawany jest i dostarczony do klientów w dwóch różnych formach. Spotkać się można z materiałem sypkim ładowanym na wywrotki, a także z kruszywem pakowanym. Wysokiej klasy piasek workowany w przystępnych cenach zapewnia firma ANMAR, która poleca taką formę dystrybucji ze względu na uproszczoną logistykę transportu oraz doskonałe zabezpieczenie materiału przed wilgocią. Jak zapewnia jeden z doradców sprzedażowych suszarni piasków z Inowrocławia:
Piasek dostarczany do klientów w workach zachowuje swoją strukturę i właściwości nawet przy przewozie w trudnych warunkach pogodowych. By zapewnić inwestorom najwyżej klasy surowiec, nie tylko przeprowadzamy jego obróbkę i kontrolę, ale także zapewniamy szybki oraz bezpieczny transport. Nasze wywrotki i cysterny docierają w każdy zakątek Polski. Zapraszamy do współpracy!