Zakład Kamieniarsko-Budowlany KAMYK z Jabłonny słynie z produkcji przepięknych oraz funkcjonalnych konstrukcji z kamieni naturalnych: marmuru, granitu, konglomeratu kwarcytowego, a także konglomeratu marmurowego. Z takich precyzyjnie obrobionych surowców powstają parapety, obudowy kominkowe, blaty kuchenne, elementy mebli, okładziny schodów czy zabudowy wanien. Ważną częścią usług firmy KAMYK jest też realizowanie projektów z wykorzystaniem jeszcze jednego wyjątkowego kamienia. Mowa o trawertynie, o którego zastosowaniu opowiadają właśnie kamieniarze z Jabłonny.

Czym jest trawertyn?

Jak wyjaśniają kamieniarze z pracowni kamieniarskiej KAMYK, trawertyn to porowata skała osadowa, która składa się z aragonitu oraz kalcytu. Stanowi ona odmianę martwicy wapiennej, co tłumaczy charakterystyczny jej białawo-kremowy kolor. Podkreślić jednak trzeba, że trawertyn często kojarzony jest też z żółtym – wręcz złocistym – oraz czerwonym uwarstwieniem, co sprawia, że niektórzy mylą go z piaskowcem lub niektórymi odmianami marmuru. Może on być też polerowany bądź zmatowiony, a w obu wersjach silnie kojarzy się ze stylem śródziemnomorskim, antykiem czy też starożytnym Egiptem. Nie na próżno trawertyn jest bowiem zwany alabastrem egipskim, gdzie znalazł swoje zastosowanie w nowoczesnym kamieniarstwie.

4 popularne zastosowania trawertynu

Trawertyn to kamień, który nadaje się do wykańczania zarówno wnętrz domów oraz mieszkań, jak i biurowców, hoteli, modnych butików czy restauracji. Najlepiej sprawdza się przy aranżacjach stonowanych. Ceniony jest przez osoby kochające styl klasyczny, śródziemnomorski, glamour, a także skandynawski, świetnie łącząc się z mikrocementem, betonem architektonicznym, tynkami czy drewnem. Jeśli chodzi o konkretne zastosowanie trawertynu, kamieniarze z zakładu KAMYK często realizują projekty klientów na:

  1. Dekoracyjne płyty ścienne – mogą być wielkoformatowe i niemalże monolityczne, czyli bez fug. Trawertyn pięknie wygląda również z oświetleniem liniowym. Najlepiej jest stosować go jako okładzina jednej ściany lub jej fragmentu.

  2. Podłogi kamienne – trawertyn dzięki swojej porowatości dobrze odprowadza wilgoć. Może być też stosowany nad ogrzewaniem podłogowym. W przypadku łazienek i kuchni warto, by był polerowany oraz impregnowany.

  3. Obudowy kominków – kolejnym typowym zastosowaniem trawertynu są obudowy kominkowe, zarówno te nowoczesne oraz minimalistyczne, jak i wystawne z różnymi dekorami.

  4. Parapety – parapety z trawertynu to doskonała alternatywa dla granitów czy drogich marmurów. Wiele osób stawia na silnie porowatą odmianę włoską, która ma bardzo surowy charakter. Z łatwością podkreśla ona zieleń różnych roślin, a zwłaszcza tych egzotycznych.

Twój własny projekt z wykorzystaniem trawertynu!

Wymienione zastosowania trawertynu nie wyczerpują listy konstrukcji, które można z niego przygotować. Specjaliści z firmy KAMYK, która zapewnia szerokie usługi kamieniarskie, jest bowiem w stanie wykonać nawet najbardziej niestandardowe projekty klientów. Kamieniarze z Jabłonny pomagają również urzeczywistniać koncepcje inwestorów indywidualnych oraz biznesowych, w czym wspierają ich doświadczeni projektanci. Dlaczego jeszcze warto wybrać właśnie zakład KAMYK przy aranżacji domów, mieszkań czy biur? Firmę tę wyróżniają wysoka jakość, atrakcyjne ceny, dyspozycyjność oraz terminowość, a także kompleksowe podejście. Każdy liczyć może na indywidualną obsługę oraz pełne doradztwo.