Trudno wyobrazić sobie okno bez parapetu. Stanowi on istotny element zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynków. Często jednak nie poświęcamy mu wiele uwagi, co jest ogromnym błędem. Odpowiednio dopasowany i urządzony parapet stanowić może nie tylko ozdobę, ale również funkcjonalne wyposażenie. Jakie mamy w tym zakresie możliwości i na co warto zwracać uwagę? Specjalista przedsiębiorstwa Pomorska Fabryka Parapetów wyjaśnia, na co zwracać uwagę przy ich wyborze!

Ważna rola parapetów

Montaż parapetów zewnętrznych i wewnętrznych to ostatni etap prac związanych z instalacją okien. Nie można ich pominąć ze względu na istotną funkcję, jaką pełnią w ochronie wnęki okiennej przed uszkodzeniami. Ponadto, szczególnie parapety wewnętrzne, mogą stanowić też element dekoracyjny. Bez parapetu zewnętrznego ściana pod oknem ulegałaby zawilgoceniu. Zauważmy, że podczas osadzania parapetu zewnętrznego zachowany zostaje kąt nachylenia około 5 stopni w kierunku zewnętrznym. Pozwala to na odpływ wody opadowej. Powinien być też wysunięty około pięciu centymetrów poza lico ściany, a zakończony w sposób, który nie pozwoli spływającej wodzie opadać na nią. Materiałów wykorzystywanych w produkcji parapetów jest wiele, a wśród obecnie najpopularniejszych wymienić można:

  • parapety stalowe,

  • parapety stalowe okleinowane,

  • parapety PCV,

  • parapety z konglomeratu marmurowego,

  • parapety z kamienia,

  • parapety z płyty HDF.

Nie każdy z nich można zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Wybór wynikać będzie przede wszystkim z odporności materiału na czynniki atmosferyczne oraz intensywność eksploatacji parapetu.

Parapety w stylizacji wnętrz

Obecna moda w aranżacji mieszkań skłania do eksponowania okien i rezygnacji z firan oraz zasłon. Coraz częściej elementy te zastępujemy bardziej praktycznymi roletami, które jednocześnie odsłaniają parapet. Dlatego też bardzo ważne jest, aby był on nie tylko dobrze i estetycznie wykonany, ale pasował do stylizacji pomieszczenia. Przed zakupem parapetu zastanówmy się wiec dobrze, jaką stylizację planujemy w naszym mieszkaniu i pod tym kątem dokonajmy wyboru. Firmy takie jak Pomorska Fabryka Parapetów oferują produkty z rozmaitych materiałów, w wielu kolorach i wzorach.

Jak możemy wykorzystać parapet w urządzaniu wnętrza? Zazwyczaj ustawiamy na nim doniczki z kwiatami, ponieważ tam najłatwiej możemy zapewnić im odpowiednią ilość światła słonecznego. W kuchni możemy wykorzystać go do przechowywania ziół lub słoiczków z przyprawami. Decydujące przy aranżacji parapetu powinno być jego umiejscowienie. W pokoju dziennym rośliny zastąpić mogą ramki na zdjęcia czy niewielkie rzeźby. Jeśli natomiast pod oknem ustawimy biurko, parapet może odgrywać rolę dodatkowego blatu, na którym umieścimy książki czy inne potrzebne akcesoria.

Bogaty asortyment parapetów

Pomorska Fabryka Parapetów w Redzie powstała w 2004 roku, od tamtego czasu dostarcza klientom wysokiej jakości parapety wewnętrzne i zewnętrzne. Wyroby tej firmy możemy zamontować pod oknami PCV, aluminiowymi i drewnianymi oraz aluminiowo-drewnianymi. Pomorska Fabryka Parapetów proponuje swoim klientom parapety z blachy, konglomeratu marmurowego oraz tworzywa PCV i płyty HDF,  warto zaznaczyć, że dystrybuuje parapety z kamienia naturalnego.

Bogaty katalog dostępnych wzorów i kolorów oklein sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Po wcześniejszym uzgodnieniu wszystkie wyprodukowane przez Pomorską Fabrykę Parapetów wyroby, w tym parapety, jak i elementy blacharskie, zostaną zamontowane przez fachowców. Uzupełnieniem oferty są usługi blacharskie, które obejmują:

  • opierzenia,

  • pasy nadrynnowe,

  • pasy podrynnowe,

  • inne nietypowe elementy z blachy.