Produkty metalowe stanowią komponenty do maszyn i urządzeń w przemyśle. Niezbędne jest precyzyjne ich dopasowanie do konkretnego sprzętu, co umożliwia obróbka mechaniczna wykonywana przez specjalistów z firmy Glinik Sp.z o.o. Zakład Usług Technicznych. Zobacz, na czym polega ten proces i jakie są jego rodzaje.

Czym jest obróbka mechaniczna?

Obróbka mechaniczna stali to zespół procesów, który ma na celu zmianę wymiarów elementu metalowego, jego kształtu, wielkości, a nawet właściwości fizyczno-chemicznych. Fachowcy z firmy Glinik Sp.z o.o. Zakład Usług Technicznych przed przystąpieniem do prac rozpoznają potrzebę klienta i analizują dokumentację techniczną. Wykorzystują nowoczesny sprzęt, który pozwala na precyzyjnie i sprawne wykonanie nawet skomplikowanych prac. W trakcie obróbki zmienia się kształt elementu pod wpływem nacisku mechanicznego za pomocą różnego typu narzędzi. Często obróbka mechaniczna połączona jest z obróbką cieplną. Fachowcy łącząc różne techniki, mogą osiągnąć idealne wymiary elementu, co jest szczególnie ważne w przypadku działalności takiej, jak produkcja oprzyrządowania. W tej sytuacji wahania wymiarów elementu rzędu milimetra mogą mieć ogromne znaczenie. Technologia ta doskonale nadaje się do tworzenia precyzyjnych detali i ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, np. motoryzacji.

Rodzaje obróbki mechanicznej

Wybór konkretnej obróbki mechanicznej jest w dużej mierze uzależniony od tego, co chcemy osiągnąć z fragmentem metalu, do czego będzie on wykorzystany i jaki ma mieć kształt. Wiele zależy także od właściwości konkretnego metalu. Wśród obróbki mechanicznej możemy wyróżnić takie działania:

  • toczenie - metoda ta umożliwia wytwarzanie części i elementów o najbardziej skomplikowanych kształtach. Taka obróbka charakteryzuje się dużą precyzją, szybkością wykonania i odbywa się przy pomocy maszyn CNC, które posiadają komputerowe układy sterowania urządzeń numerycznych. W wyniku toczenia metalu można wyprodukować szeroką gamę elementów: duże korpusy, duże tuleje łożysk oraz niewielkie, okrągłe części,

  • frezowanie - to proces polegający na kształtowaniu różnego rodzaju stopów przy pomocy narzędzi ręcznych, elektronarzędzi oraz specjalistycznych maszyn (frezarek). Frezowanie metalu polega na skrawaniu bloku wykonanego ze stopu w taki sposób, żeby uzyskać oczekiwany kształt elementu. Proces ten może być realizowany na wielu płaszczyznach, dzięki czemu możliwe jest wykonanie obiektów o skomplikowanych kształtach i dużych wymiarach,

  • szlifowanie - polega na usunięciu chropowatości na powierzchni metalu. Jest to sposób na wygładzenie powierzchni, ale też pozwala nadać odpowiedni kształt, usunąć rdzę. W przemyśle szlifowanie jest powszechnie stosowane i odgrywa dużą rolę na liniach produkcyjnych.

Zaawansowany dział technologii oraz wieloletnie doświadczenie i nowoczesny park maszynowy, pozwalają specjalistom z firmy Glinik Sp.z o.o. Zakład Usług Technicznych zbudować szeroką ofertę wyrobów katalogowych oraz zrealizować na życzenie klienta indywidualne zamówienia jednorazowe i wielkoseryjne.