Wbrew pozorom przydomowy ogród nie jest jednolitą przestrzenią. Zazwyczaj znajdują się w nim różnego rodzaju strefy – rabaty kwiatowe, skalniak, trawnik, wysypane kamieniem ścieżki czy przestrzeń z krzewami i drzewami. Ale chociaż tak duża różnorodność prezentuje się niezwykle ozdobnie i efektownie, często bardzo trudno jest utrzymać porządek. Dlatego warto sięgnąć po prostą, a jednocześnie skuteczną metodę – obrzeża trawnikowe. Co to? Wyjaśniamy.

Obrzeża trawnikowe – czym są?

Chociaż obrzeża trawnikowe to niewielki i niepozorny element, odgrywają istotną rolę w aranżacji ogrodów. Są wyjątkowo praktyczne i uniwersalne, przez co stają się niezastąpione dla każdego, kto chce sprawić, aby ogród prezentował się pięknie i estetycznie. Obrzeża trawnikowe, nazywane też krawężnikami, to nic innego jak rozdzielacz trawnika od rabat czy ścieżek ogrodowych. Dzięki temu trawa nie przerasta na ścieżki, podjazd czy rabaty kwiatowe. Na rynku znaleźć można kilka rodzajów obrzeży –  plastikowe, drewniane, metalowe, granitowe, wiklinowe i betonowe. Jednak ze względu na powszechną dostępność oraz wygodę układania największą popularnością cieszą się te z tworzywa sztucznego.

Zalety obrzeży trawnikowych

Zdecydowanie główną zaletą obrzeży trawnikowych jest to, że stanowią bardzo prosty sposób na uporządkowanie całej ogrodowej powierzchni. Z ich pomocą można estetycznie wyznaczyć poszczególne strefy ogrodu oraz zapobiec ich wzajemnemu zarastaniu. To natomiast ułatwia koszenie trawy oraz zadbanie o porządek na posesji. Ponadto obrzeża, szczególnie te plastikowe, są bardzo lekkie i elastyczne, co pozwala układać je w dowolne kształty, także łuki i koła. Warto też zaznaczyć, że obrzeża trawnikowe od renomowanych firm takich jak Winyl-Pol wytwarzane są w 99% z surowców wtórnych PVC, dzięki czemu są nie tylko wyjątkowo trwałe, ale też ekologiczne. Obrzeża plastikowe w postaci taśmy dylatacyjnej są również odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Tak więc raz ułożone mogą skutecznie pełnić swoje funkcje, dopóki nie będziemy chcieli zmienić ogrodowej aranżacji.

Jak zamontować obrzeża trawnikowe?

Duże znaczenie dla trwałości obrzeży ma sposób ich montażu. Warto też w pierwszej kolejności dokładnie zaplanować miejsce, gdzie mają zostać ułożone. Wspomniane wcześniej zalety plastikowych obrzeży trawnikowych, a więc ich lekkość i elastyczność, oraz możliwość ich łatwego przycinania sprawiają, że cały montaż przebiega szybko i bezproblemowo. Segmenty obrzeży łączymy za pomocą zaczepów znajdujących się na ich końcach. Następnie obrzeża delikatnie wkopuje lub wbija się w ziemię i przytwierdza do podłoża specjalnymi szpilkami. Z kolei w przypadku taśmy dylatacyjnej wystarczy wykonać szpadlem nacięcie w ziemi i wsunąć materiał do gleby.