Realizacja inwestycji budowlanej to skomplikowany i wieloetapowy proces, który nie polega tylko na wznoszeniu obiektów. Jeszcze zanim ruszą prace konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań geotechnicznych. Są one niezbędne, aby odpowiednio dobrać technologie i metody budowy do warunków gruntowych. Kiedy i jakie badania geotechniczne w ramach obsługi budowy trzeba zlecić fachowcom?

Badania geotechniczne – czym są?

Badania geotechniczne to szereg różnego rodzaju badań, których celem jest dokładna analiza gruntu i pozyskanie szczegółowych informacji o warunkach wodno-gruntowych. Badania pozwalają dowiedzieć się m.in. jaka jest głębokość wód gruntowych, linia przemarzania gruntu czy też z glebą, o jakich właściwościach mamy do czynienia. To jaki typ badań trzeba będzie przeprowadzić, zależy od specyfikacji danej działki. Dlatego decyzję tę najlepiej skonsultować z fachowcami z firmy wykonującej pomiary.

Dlaczego badania geotechniczne są tak ważne?

Wszelkie informacje pozyskane dzięki badaniom geotechnicznym są niezwykle istotne dla każdego inwestora, który planuje budowę czy to obiektów komercyjnych, czy prywatnych domów. Otóż badania są niezbędne, aby ustalić, czy na danej działce w ogóle możliwe będzie bezpieczne postawienie konkretnego budynku. Ponadto pomiary pozwalają określić: czy konieczne będzie zastosowanie specjalistycznych technologii, czy możliwe jest wybudowanie piwnic, czy wymagane jest wykonanie odwodnienia oraz co bardzo ważne – jaki rodzaj fundamentów zastosować. Dzięki odpowiednim badaniom można wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że grunt nie będzie sprawiał problemu podczas budowy, a także uchronią nas przed pękającymi ścianami lub zapadającymi się ścianami.

Czy badania geotechniczne są obowiązkowe?

Kiedyś budowa domu pod względem wymogów formalnych i niezbędnych pozwoleń była znacznie prostsza niż obecnie. Dotyczyło to między innymi badań geotechnicznych na budowie, które nie były obowiązkowe. To zmieniło się w 2012 roku, kiedy w życie weszło prawo wymagające przeprowadzania analizy gruntu. Co prawda analiza ta jest niezbędna, aby uzyskać pozwolenie na budowę, ale w zależności od rodzaju inwestycji oraz gruntu zakres badań geotechnicznych jest różny.

W przypadku standardowej budowy domu jednorodzinnego zazwyczaj mamy do czynienia z pierwszą kategorią geotechniczną. To oznacza, że wystarczy uzyskać podstawową opinię geotechniczną zawierającą informacje o poszczególnych warstwach gruntu oraz poziomie wód gruntowych. Oprócz części opisowej opinia zawiera także część graficzną, czyli plan sytuacyjny terenu z najważniejszymi oznaczeniami.

Druga kategoria geotechniczna dotyczy budynków oraz innych obiektów, które miałyby powstać na bardziej wymagającym gruncie. Tutaj oprócz opinii geotechnicznej konieczna jest analiza jakościowa i ilościowa gruntu.

Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w przypadku większych i specjalistycznych inwestycji czy też jeśli występują skomplikowane warunki gruntowe. Wtedy mówi się o trzeciej kategorii geotechnicznej, która wymaga najdokładniejszych badań wodno-gruntowych.

Zakres obsługi geotechnicznej na budowie

Badania geotechniczne gruntu wykonywane są przy pomocy wielu różnych metod, które ostatecznie pozwalają stworzyć precyzyjny obraz podłoża. Oczywiście jak już zostało wspomniane to firmy specjalizujące się w badaniach geologicznych, takie jak Nowe Przedsiębiorstwo Geologiczne znajdujące się w Częstochowie, określają rodzaj i zakres potrzebnych pomiarów oraz analiz.

Najbardziej podstawowym, a więc również najczęściej przeprowadzanym badaniem są odwierty geologiczne. Wykonuje się je około 2 m poniżej miejsca, gdzie najgłębiej będą zalegać fundamenty. W praktyce, jeśli dom nie ma zawierać podpiwniczenia, odwierty wykonuje się na głębokości mniej więcej 3 m, natomiast przy podpiwniczeniu na głębokości 4-6 m. Odwierty umożliwiają pozyskanie próbek gleby, które następnie trafiają do badań laboratoryjnych. Przeważnie wykonuje się 2 lub 3 odwierty, jednak im ich więcej, tym dokładniejsze informacje o gruncie uzyskamy. Oczywiście odwierty będą się różnić w przypadku obiektów o większej masie i kubaturze.

Wśród badań, jakie w ramach kompleksowej obsługi geotechnicznej budowy zazwyczaj oferują firmy geologiczne, można wymienić także: badania zagęszczenia gruntu sondą lekką (DPL) i średnią (DPM), badania lekką płytą dynamiczną oraz badania sondą obrotową VT. Oprócz samych badań fachowcy przygotowują odpowiednią dokumentację wszelkich pomiarów, a także nadzorują prace budowlane, w ramach czego między innymi potwierdzają prawidłowości wykonania fundamentów.