Firma JAKMET z Osiecka specjalizuje się w produkcji obudów i rozdzielnic metalowych (teletechnicznych, OME, OSR, OSM, ZLP, RSS), a także tych z tworzyw termoutwardzalnych. Czym wyróżniają się drugie z wymienionych? Gdzie znalazły swoje zastosowanie? Na jakie ich parametry techniczne warto zwracać uwagę? W dalszych częściach artykułu przedstawiamy najważniejsze informacje o obudowach termoutwardzalnych OTU marki JAKMET.

Czym są obudowy termoutwardzalne i gdzie się je stosuje?

Obudowy z tworzywa termoutwardzalnego, które produkuje firma JAKMET, przeznaczone są do montażu aparatury z zakresu energetyki, a także telekomunikacji. Mogą być one wykorzystywane między innymi jako złącza kablowe bądź też rozdzielnice pomiarowe. Najczęściej montowane są zatem na zewnątrz budynków i na różnych terenach mieszkalnych czy przesyłowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by umieszczać je również wewnątrz obiektów np. w halach magazynowych.

Jeśli chodzi o produkcję obudów termoutwardzalnych, firma JAKMET stosuje najwyższej jakości proces tłoczenia pod ścisłym nadzorem i wedle standardów jakościowych zgodnych z ISO 9001. Producent starannie dobiera również materiały produkcyjne oraz półprodukty tak, by finalnie uzyskać produkt o wysokich parametrach technicznych. Obudowy termoutwardzalne marki JAKMET spełniają zatem restrykcyjne wymagania bezpieczeństwa, co możliwe jest między innymi dzięki stosowaniu wyjątkowego tworzywa. Mowa o poliestrze wzmocnionym włóknem szklanym (SMC).

Specyfikacja obudów termoutwardzalnych marki JAKMET

Obudowy termoutwardzalne od firmy JAKMET są niebywale wytrzymałe i funkcjonalne. Sprawdzają się nawet w trudnych warunkach, na co wskazuje specyfikacja tychże wyrobów. Oto i ona:

  • stopień ochrony –  IP44,

  • klasa ochronności – II,

  • głębokość obudów – 250 i 320 mm,

  • wymiary monobloku – od 260x400x250 do 800x800x320 mm,

  • odporność na uszkodzenia mechaniczne – IK 10,

  • klasa palności – V0,

  • prąd znamionowy – 630 A

  • kolor – RAL 7035,

  • kąt otwarcia drzwi – ponad 180°.

Elementy, a których tworzone są obudowy termoutwardzalne

Najważniejszym elementem obudów termoutwardzalnych jest oczywiście sama obudowa monobloku. Producent JAKMET zadbał o to, by mocowania na fundamencie, a także kieszenie kablowe wewnątrz „szafek” były wykonane z tego samego tworzywa. Ponadto istnieje możliwość instalacji wzierników oraz drzwiczek rewizyjnych na życzenie klienta, a w każdej obudowie zawsze montowane są bezawaryjne zamki typu HS-100. Dodać warto, że obudowy termoutwardzalne mogą mieć daszki skośne lub płaskie, a także drzwiczki pojedyncze lub podwójne. Poszczególne monobloki można też ustawiać ściśle obok siebie oraz na sobie, tworząc większe konstrukcje o wysokiej stabilności.

Kieszenie kablowe obudów marki JAKMET wyróżniają się łatwym montażem i demontażem, gwarantując szybki wgląd w ich wnętrza. Fundament na ogół przygotowywany jest z poliestru i włókna szklanego, co sprawia, że można taką konstrukcję zastosować w miejscach o ekstremalnych warunkach pogodowych. Obudowy OTU są odporne na mróz, wodę, wilgoć, ataki insektów, silne zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne, akty wandalizmu, a także na działanie ognia!