Ocieplanie budynków pianką poliuretanową to bardzo skuteczna i nowoczesna metoda. Aplikacja natryskowa umożliwia dotarcie do nawet najmniejszych szczelin, co zapewnia odporność na uszkodzenia mechaniczne, polepszając przy tym komfort życia mieszkańców budynku. Wpływa także na znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie w sezonie zimowym. Jak wygląda izolacja domu pianką poliuretanową?

Piana otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa

Użycie pianki poliuretanowej przy ocieplaniu domu pozwala izolować wiele elementów budynku, od fundamentów, aż po sam dach. Jest to jedna z najszybszych metod ocieplania. Pianka poliuretanowa (PUR) jest materiałem wytwarzanym za pomocą specjalnego agregatu. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pianki (PUR) układanej natryskowo: piana zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa. Zarówno jedna, jak i druga jest bardzo elastyczna, nie odczepia się od drewnianych belek i desek, lecz w naturalny sposób z nimi pracuje.

Pianę zamkniętokomórkową najlepiej zastosować przy ociepleniu dachu płaskiego, podłogi na gruncie i stropów nad pomieszczeniami ogrzewanymi. Piana otwartokomórkowa idealnie nadaje się do izolacji dachów skośnych, stropów belkowych, ścian szkieletowych i podłóg na legarach.

Jakie są zalety ocieplenia domu pianką poliuretanową?

Mocnym punktem pianki poliuretanowej jest łatwość w montażu. Materiał doskonale dopasowuje się do trudnych powierzchni, dlatego można go z łatwością aplikować na strychach i poddaszach. Dzięki metodzie natryskowej w błyskawicznym tempie pianka kilkudziesięciokrotnie zwiększa objętość i zostaje utwardzona, zdradza nam Andrzej Sikoń, właściciel firmy remontowo-budowlanej Sikoń.

Dzięki swojej dobrej przyczepności i niskiej masie piana poliuretanowa może być stosowana na starych warstwach i izolacjach, więc znakomicie sprawdzi się przy docieplaniu termomodernizacji obiektów mieszkalnych. Pianka PUR ulega silnemu rozprężeniu, dzięki temu może posłużyć do ocieplania ścian trójwarstwowych.

Pozorną wadą tego sposobu ocieplania budynków może być cena. Jest ona nieco wyższa w porównaniu z innymi metodami ocieplenia np. wełną czy styropianem. Okazuje się jednak, że wszystkie koszty związane z inwestycją zwracają się z nawiązką w ciągu kolejnych lat, a trwałość ocieplenia pianką poliuretanową jest imponująco długa. Dzięki temu, że materiał eliminuje ucieczkę ciepła z newralgicznych punktów budynków, jesteśmy w stanie zatrzymać ciepło zimą i uniemożliwić napływ gorącego powietrza latem.