Oczko wodne to element aranżacji ogrodowej, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Pozwala stworzyć w przydomowym lub działkowym ogródku prawdziwą enklawę zachwycającej przyrody. Ozdobny zbiornik wodny wbrew pozorom nie jest trudny do wykonania, a stanie się pięknym miejscem idealnym do odpoczynku. Z artykułu dowiesz się, jakie są najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać, budując oczko wodne na własnej posesji.

Planowanie i projektowanie akwenu

Zanim przystąpimy do prac, w pierwszej kolejności należy dokładnie zaplanować całe przedsięwzięcie i wykonać szczegółowy projekt wykopu pod oczko wodne. Jeśli chodzi o kształt oraz rozmiar, tutaj kluczowe są nasze własne preferencje, jednak wiele zależy od powierzchni, jaką dysponujemy. Możemy wybrać zbiorniki o regularnych kształtach geometrycznych lub wyglądające, jakby były dziełem samej natury. Zastanawiając się nad rozmiarem, warto pamiętać, że zbyt płytkie zbiorniki wodne będą wymagały stałej pracy człowiek, gdyż woda nie będzie oczyszczać się samodzielnie. Z tego względu istotne jest również wybranie odpowiedniej lokalizacji. Zbiornik nie powinien znajdować się w miejscu bardzo nasłonecznionym, gdyż to wzmaga rozwój glonów. Natomiast sąsiedztwo drzew, szczególnie jesienią spowoduje ciągłe zaśmiecanie wody. 

Wykop i profilowanie

Kiedy już wiem, jak ma wyglądać nasze oczko wodne, możemy przejść do kolejnego etapu, czyli wykopu. W tym momencie najlepiej skorzystać z firm świadczących usługi ziemne, gdyż oszczędzi nam to wiele czasu i wysiłku. Specjaliści z FHU Paweł Brożyna zadbają o kompleksowy przebieg prac – najpierw wyznaczą obrys akwenu, a następnie przy pomocy koparki wykonają wykop zbiornika zgodny z naszym projektem. Wykorzystanie odpowiedniego sprzętu dodatkowo umożliwia łatwe modelowanie oczka i np. stworzenie półek idealnych na posadzenie roślin. Przygotowany w ten sposób zbiornik należy wyłożyć podkładem oraz folią izolacyjną, które zapewnią szczelność dna.

Elementy ozdobne

Ostatnim etapem jest wybranie odpowiednich roślin oraz elementów ozdobnych, które sprawią, że oczko wodne stanie się jedyną w swoim rodzaju dekoracją naszego ogródka. Duże kamienie posłużą nie tylko jako wzmocnienie brzegów, ale też skutecznie zasłonią wystającą folię. W kwestii roślin wszystko zależy od tego, co nam się podoba.Trzeba jednak pamiętać o różnorodnych wymaganiach dotyczących np. głębokości, na jakiej powinny rosnąć konkretne rośliny. Oprócz tego, jeśli chcemy, w oczku wodnym możemy także hodować ryby ozdobne lub inne niewielkie zwierzątka wodne.