Dach to istotny element każdego budynku, dlatego decyzja o zastosowaniu konkretnych rozwiązań technicznych czy materiałów musi zostać podjęta bez pośpiechu. Wiele zależy tu od projektanta, który określa kształt dachu i rodzaj pokrycia, co prowadzi do powstania takiej, a nie innej konstrukcji więźby dachowej. Przeczytaj i dowiedz się, na co jeszcze należy zwracać uwagę.

Jaki dach do domu z poddaszem?

Podstawową kwestią, jaką już na etapie projektowania domu musi określić inwestor, jest to, czy dach budynku ma być płaski lub spadzisty. W pierwszym przypadku mamy do czynienia najczęściej z konstrukcją żelbetową, a czasem też drewnianą, określaną mianem stropodachu. Dach spadzisty natomiast wymaga budowy więźby dachowej, czyli drewnianej konstrukcji stanowiącej podstawę konstrukcji dachu. Występuje ona w wielu typach, a wyborze konkretnej decydują między innymi:

  • obecność poddasza użytkowego,
  • rozpiętość dachu,
  • kształt dachu,
  • obciążenia więźby i ciężar pokrycia dachowego,
  • wysokość krokwi.

O zagospodarowaniu lub nie poddasza powinniśmy zadecydować już podczas rozmów z projektantem. Przy zastosowaniu nieodpowiednich rozwiązań, późniejsza adaptacja tej przestrzeni może być utrudniona lub całkiem niemożliwa. Duże znaczenie ma tu wysokość krokwi, która będzie inna w budynkach parterowych i z poddaszem nieprzeznaczonym do celów użytkowych, a inna w domach z poddaszem mieszkalnym. W tym drugim przypadku pamiętać też należy o ociepleniu dachu i dopasowaniu wysokości krokwi do grubości izolacji.

Najważniejsze parametry konstrukcji dachu

Istotnym czynnikiem, który ma wpływ na konstrukcję więźby dachowej, jest rozpiętość dachu. To odległość pomiędzy dłuższymi ścianami budynku mierzona od zewnątrz. Jeśli wynosi ona mniej niż 7,5 metra, stosowany jest ustrój krokwiowy. W przypadku budynków, gdzie rozpiętość jest większa, pojawia się konieczność zastosowania dodatkowych umocnień. W zależności od konkretnej rozpiętości konstrukcja dachu może mieć:

  • ustrój krokwiowy (do 7,5 metra),
  • ustrój krokwiowo-jętkowy (7,5-9 metrów),
  • ustrój płatwiowo-jętkowy (9-11 metrów),
  • ustrój płatwiowo-kleszczowy (do 12 metrów),

Natomiast w dachach o rozpiętości przekraczającej 12 metrów wykorzystywana jest konstrukcja z zastosowaniem dźwigarów. Kolejna ważna kwestia to kształt dachu. Im bardziej jest on skomplikowany, tym więcej nakładów pracy wymaga. Dlatego, jak podkreślają specjaliści z firmy dekarskiej Tom-Bud w Bydgoszczy, konieczne jest zaangażowanie do jego budowy profesjonalistów. Pamiętajmy, że błędy popełnione przy realizacji są trudne do poprawienia.

Obciążenia, jakie działać będą na więźbę dachową, decydują o rozstawie krokwi. Do obciążeń stałych zaliczymy ciężar własny, ocieplenia, wykończenia oraz ciężar pokrycia. Obciążeniem zmiennym będą natomiast napór wiatru czy ciężar zalegającego śniegu. Im większe są obciążenia więźby dachowej, tym krokwie muszą być grubsze i gęściej ustawione. Ciężar pokrycia dachowego powinniśmy brać pod uwagę, zarówno przy budowie nowego dachu, jak i remoncie istniejącego. Jest tak, ponieważ przy wymianie nowe pokrycie nie powinno być cięższe od starego, inaczej konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji drewnianej.