Dla dużej liczby osób klimatyzacja w samochodzie jest podstawowym wyposażeniem, bez którego trudno wyobrazić sobie podróż autem w ciepłe dni. Z kolei zima pomaga ona w odparowywaniu szyb. Niestety klimatyzacja to dużo wilgoci w kanałach wentylacyjnych, a to doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii. Jeśli chcemy uniknąć kontaktu z nimi należy regularnie odgrzybiać klimatyzację. Czym jest ten proces oraz jakie są metody odgrzybiania klimatyzacji?

Regularne odgrzybianie klimatyzacji

Mechanicy mówią wprost, aby odgrzybianie klimatyzacji wykonywać regularnie co roku. Najlepszym momentem do tego jest początek wiosny. Oczywiście serwis klimatyzacji możemy wykonywać znacznie częściej. Odgrzybianie klimatyzacji, którym zajmują się m.in., w firmie Mors PHU Naprawa AGD Klimatyzacja, powinno zostać przeprowadzone, jeśli w aucie pojawi się nieprzyjemny zapach podczas pracy wentylacji. Zapach ten będzie przypominał pleśń. Gdy poczujemy takie coś w naszym aucie, może to oznaczać, że w kanałach wentylacyjnych rozwinęły się duże kultury bakterii. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Jedną z chorób wywołaną przez bakterie znajdujące się w klimatyzacji samochodowej jest legionelloza, która może prowadzić nawet do utraty wzroku.

Podczas odgrzybiania klimatyzacji konieczna jest także wymiana filtra kabinowego. Jeśli mechanik nie wykona tej czynności, to możemy mieć pewność, że nie zostały usunięte wszystkie źródła bakterii. Jednak to jest najmniejszy problem, ponieważ filtr ten jest tani. Samo odgrzybianie auta można przeprowadzić trzema metodami.

Metody odgrzybiania klimatyzacji

Jak już zostało wspomniane, istnieją trzy sposoby na odgrzybianie auta. Każda z tych metod może dać inne rezultaty, a wszystko zależy głównie od poziomu zanieczyszczenia instalacji klimatyzacji. Do metod odgrzybiania klimatyzacji zaliczamy:

  • ozonowanie,
  • metodę ultradźwiękową,
  • wykorzystywanie środków chemicznych.

Najpowszechniej wykorzystywaną metodą odgrzybiania klimatyzacji w samochodach jest ozonowanie. Decydując się na ten sposób powinniśmy pamiętać, że ozon oprócz właściwości dezynfekujących nie zapobiega przed powtórnym rozwijaniem się mikroorganizmów. W związku z tym ozonowanie bez żadnych innych dodatkowych metod powinno być wykonywane stosunkowo często.

Ozonowanie klimatyzacji nie jest skomplikowanym procesem. W celu jego przeprowadzenia należy umieścić wewnątrz pojazdu ozonator, a następnie włączyć nawiew w aucie. Kolejnym etapem jest zamknięcie okien i drzwi. Pozycja ustawienia ozonatora zależy od naszych potrzeb. Jeśli zależy nam tylko na zabiciu mikroorganizmów żyjących w kanałach wentylacyjnych, wystarczy ustawić urządzenie niedaleko kratki wywiewnej. Z kolei gdy zależy nam na oczyszczeniu wnętrza samochodu i tapicerki, najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie ozonatora na tylnej półce.

Stosowanie ozonatorów o wysokiej wydajności powinno trwać przynajmniej 1-2 godziny, a praca mniej wydajnych urządzeń powinna trwać minimum 6 godzin. Należy pamiętać, że duże stężenia ozonu mogą negatywnie wpływać na zdrowie ludzi, dlatego po odgrzybieniu klimatyzacji trzeba przewietrzyć pojazd.