Przy budowie domu jednorodzinnego musimy zastanowić się nad sprawami, które będą dotyczyć codziennego użytkowania wszystkich pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych. Wybór sposobu odprowadzania ścieków jest istotny, szczególnie gdy w planach zagospodarowania przestrzennego gminy nie ma co do niego ograniczeń. Dobrze jednak jest się dowiedzieć, czy starostwo dopuściło dany sposób, jako możliwy sposób wywozu nieczystości i ścieków. Dlatego ważne jest, aby przed przystąpieniem do prac budowlanych zgłosić się do starostwa z prośbą, wnioskiem o umożliwienie wykorzystania wybranego przez nas rodzaju odprowadzania zanieczyszczeń.

Budowa zbiorników na szambo

Przy założeniu, że starostwo nie zgłosi sprzeciwu, co do możliwości budowy szamba i wykorzystania go w naszym nowym gospodarstwie domowym, możemy przystąpić do prac budowlanych w 21 dni od dnia wysłania wniosku do urzędu. Nasze zgłoszenie może więc obejmować rozmiar szamba o pojemności do 10 m3. Zapewni on możliwość wywozu nieczystości w terminach co dwa tygodnie, dla statystycznej 4-osobowej rodziny. Choć koszt wywozu jest tu nieco droższy, to rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością, szczególnie dlatego, że budowa szamba jest o wiele tańszym rozwiązaniem, niż bardziej ekologiczne przydomowe oczyszczalnie. Z drugiej strony możemy zostać zmuszeni przez gminę do wyboru tego sposobu odprowadzania nieczystości. Gminę, która w planach zagospodarowania przestrzennego narzuciła odgórnie wyłącznie taką możliwość.

Przy budowie zbiorników na ścieki należy pamiętać, że muszą one być zakończone wywiewką sięgającą pół metra powyżej powierzchni terenu. Co niezwykle istotne, podobna musi tak, jak poprzednie, zostać wykonana z rur wentylacyjnych i jako przynajmniej jedna z wielu zakończona powyżej poziomu dachu. W celu pozwolenia na sprawny wywóz nieczystości szambo powinno zostać podłączone pod stałe przyłącze do usuwania ścieków i najlepiej zakończone szybkozłączką wychodząca na ulicę. Taki projekt pozwoli na wywóz nieczystości, gdy w domu zabraknie w danej chwili lokatorów.

Jaki zbiornik wybrać?

Wśród tanich rozwiązań znajdziemy na pewno oferty instalacji gotowego szamba ze zbiorników żelbetonowych stworzonych z prefabrykatów. Ta dość tania opcja wymaga jednak skorzystania ze wsparcia dźwigów, ponieważ zbiorniki te są dosyć ciężkie.

Jak mówi sam producent zbiorników na szambo, firma Bio-eko Dariusza Nowackiego, inną, być może i lepszą opcją jest montaż gotowych zbiorników na ścieki stworzonych z laminatu poliestrowo-szklanego, które są szczelne, odporne na korozję i żrące środki chemiczne. Ponieważ mogą być podatne na uszkodzenia mechaniczne, należy je zakopać na głębokość wskazaną przez producenta. Właściwe zabezpieczenie terenu betonem pozwoli na wieloletnie ich użytkowanie bez obawy o wspomniane uszkodzenia.