Geologia inżynierska i geotechnika ważne są przy wielu inwestycjach budowlanych. Mowa m.in. o budowie studni głębinowych, o sporządzaniu operatów wodnoprawnych przy tworzeniu infrastruktury obok akwenów, a także o instalacji pomp głębinowych. Ważną usługą zakładów wiertniczo-geologicznych jest również wykonywanie odwiertów pod gruntowe pompy ciepła, które stają się w Polsce coraz popularniejsze. Stanowią one najbardziej energooszczędną, wydajną i proekologiczną technologię pozyskiwania energii cieplnej, którą zainteresowani są m.in. inwestorzy budujący domy energooszczędne (NF 40) i pasywne (NF 15). Jakie warunki trzeba spełnić, by zbudować na działce taki system grzewczy? Odpowiedzi udzielają geotechnicy z firmy HYDROEL.

Czym są odwierty pod pomy ciepła?

Odwierty pod pompy ciepła to specjalne wnęki w ziemi, w których montowane są sondy gruntowe. Te próbne służą do wykonania pomiarów, których wyniki posłużą projektantom systemu grzewczego opartego o gruntową pompę. Dzięki odwiertom uzyskuje się informacje na temat tego, czy taka inwestycja przyniesie wymierne korzyści i zwrot poniesionych nakładów, a także to, w jaki sposób trzeba będzie zrealizować całe przedsięwzięcie, by wszystkie elementy tworzonego systemu były bezpieczne, wydajne i trwałe na lata. Do czego jeszcze służą odwierty pod pompy ciepła?

Specjaliści z zakładu HYDROEL zdradzają, że odwierty wykonywane na działce przed montażem gruntowej pompy ciepła, są otworami, które posłużą właśnie do instalacji zakupionego osprzętu grzewczego. Eksperci podkreślają przy tym, że innego typu wnęki w ziemi tworzy się dla kolektorów pionowych, a inne dla tych poziomych.

Zasady stosowane przy odwiertach pod pompy

Przy wykonywaniu odwiertów pod pompy należy zachować wiele ważnych zasad, bez których zastosowania tworzony system grzewczy nie będzie wydajny i dobrze zabezpieczony. Eksperci z firmy HYDROEL zwracają uwagę na to, by:

  • odwierty pod ogrzewanie gruntowymi pompami było wykonane w odpowiedniej odległości od budynku,
  • odległość odwiertu od fundamentu musi wynosić przynajmniej 1,5 m,
  • w przypadku montażu kilku sond pionowych trzeba zachować odpowiednie odległości odstępu między nimi np. 6 m odstępu między sondami o długości powyżej 70 m,
  • rury w odwiertach poziomych leżały w odległości około 0,5-0,7 m od siebie,
  • uniknąć nadmiernego zagęszczenia sond, co może spowodować zmniejszenie efektywności pracy pompy,
  • zachować 3 metry odległości całej instalacji gruntowej pompy ciepła od sąsiedniej działki,
  • wykonać plan ruchu Zakładu Górniczego w przypadku odwiertów pionowych powyżej 100 m,
  • wykonać projekt robót geologicznych w przypadku odwiertów pionowych powyżej 30 m,
  • pozyskać pozwolenie na budowę gruntowej pompy ciepła w przypadku kolektorów pionowych (montaż kolektorów poziomowych nie wymaga nawet zgłaszania prac),
  • wypełnić odwierty pod pompę specjalną mieszanką, gwarantującą trwałe i solidne połączenie sondy z gruntem.

Kolektory poziome czy pionowe?

Specjaliści z firmy HYDROEL tłumaczą, że istnieją dwa typu gruntowych pomp ciepła – te z kolektorami poziomymi i pionowymi. W pierwszym przypadku ingerencja w grunt jest niewielka, a sondy powinny być montowane na większym terenie w układzie horyzontalnym. Wydajność takich kolektorów zależna jest od rodzaju gruntu oraz warunków panujących na działce, a koszty inwestycyjne są stosunkowo niskie – zwłaszcza w porównaniu do drogich sond pionowych.

One z kolei mogą być montowane nawet na mniejszych obszarach, wyróżniając się niebywale wysoką wydajnością nawet zimą. Uznawane są one za najbardziej innowacyjne, proekologiczne i energooszczędne systemy grzewcze na świecie. Ich montaż nie należy jednak do prostych, a o inwestycji w dużej mierze decydują urzędnicy wydający właściwe pozwolenia.

Jak tworzone są odwierty pod pompy ciepła?

Odwierty pod gruntowe pompy ciepła tworzy się na podstawie opinii geotechnicznych. Zespół HYDROEL zawsze przeprowadza wizję lokalną i badanie gruntu, a na podstawie uzyskanych wyników wybiera właściwą metodę wiercenia, średnicę wiertła oraz wyznacza głębokość odwiertów. Dopiero wtedy wykonywany jest tzw. odwiert próbny, który pozwala zweryfikować poziom energetyczny ziemi na danym obszarze. Pomaga to w przygotowaniu odpowiedniego projektu całej instalacji.

Właściwe wykonywanie odwiertów odbywa się zaś techniką obrotowo-udarową, udarową, obrotową lub okrętną. Po osiągnięciu pożądanej głębokości i szerokości wnęki, można zaś przystąpić do wprowadzania sond. Jeśli w odwiercie znajduje się woda, sonda musi być uzupełniona płynem np. roztworem niezamarzającym i dobrze izolującym przestrzeń wokół sondy.