Wybór odpowiedniego ogrodzenia dla naszej posesji to nie lada wyzwanie. Z jednej strony chcemy, aby spełniało swoje podstawowe funkcje, takie jak ochrona prywatności czy zabezpieczenie przed intruzami, z drugiej zaś pragniemy, aby estetycznie komponowało się z otoczeniem i dodawało uroku naszemu domowi. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje ogrodzeń, jednak w tym artykule skupimy się na dwóch popularnych wariantach - ogrodzenia panelowe oraz palisadowe. Przeanalizujemy ich zalety i wady, a także podpowiemy, czym kierować się przy wyborze.

Ogrodzenia panelowe - charakterystyka

Ogrodzenia panelowe są wykonane z metalowych ocynkowanych drutów o średnicy 4 lub 5 mm, które są ze sobą łączone-zgrzewane w sposób pionowy i poziomy oraz lakierowane proszkowo. Ich główną zaletą jest lekkość oraz możliwość szybkiego montażu i demontażu za pomocą obejm.

Panele komponuje się najczęściej w zestawie ze słupkami, podmurówkami oraz łącznikami betonowymi lub celownikami metalowymi. Cena panela czy całego zestawu w porównaniu do ogrodzenia palisadowego jest dużo mniejsza więc takie ogrodzenie stosuje się najczęściej przy dużych metrażach. Długość paneli wynosi 2,5mb wysokości są rożne od 80cm do ponad 2mb. Szeroką gamę paneli 3D oraz podmurówek można uzyskać u producenta ogrodzeń Art.Stal

Ogrodzeń panelowych raczej nie stosuje się jako ogrodzenie frontowe gdzie klienci preferują ogrodzenia palisadowe. Najczęściej wybieraną wysokością panela jest panel o wysokości 153cm, który po zestawieniu z podmurówką o wys. 25cm daje łączną wysokość ogrodzenia 180cm. Przybliżony koszt metra bieżącego takiego ogrodzenia wynosi ok 60pln brutto. Do takiego ogrodzenia stosuje się furtki o wysokości 170cm

Mimo licznych zalet, ogrodzenia panelowe mają również pewne wady. Przede wszystkim, można je zdjąć poprzez odkręcenie śrub znajdujących się w obejmach. Aby temu zapobiec stosuje się tzw. nakrętki zrywalne. Ogrodzenia panelowe zapewniają dużą widoczność dlatego też klienci, którzy cenią sobie prywatność sięgają po ogrodzenia palisadowe.

Ogrodzenia palisadowe - charakterystyka

Ogrodzenia palisadowe to solidne konstrukcje, które cechują się dużą wytrzymałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Wykonuje się je najczęściej z profili zamkniętych o wymiarach 8cmx2cm, 10x2cm, 18x2cm. Przęsła od zewnątrz i wewnątrz wyglądają tak samo. Tańsza wersja ogrodzeń palisadowych to produkty wykonane z blachy. Wówczas mamy prawą i lewą stronę. Ogrodzenia palisadowe najładniej prezentują się w kolorach matowych. Można montować je do słupków bądź bloczków za pomocą uchwytów lub w listwach bocznych.

Przęsła palisadowe montuje się najczęściej w ogrodzeniach murowanych z bloczków. Aby ograniczyć koszty klienci stawiają słupy metalowe np. 6x6 lub 8x8. Przestrzeń na dole pomiędzy słupami wypełnia się podmurówką prefabrykowaną zwykłą lub wibroprasowaną, np. grafitową.

Czym kierować się przy wyborze ogrodzenia?

Wybierając między ogrodzeniem panelowym a palisadowym, warto zastanowić się nad kilkoma aspektami. Jak wyjaśnia przedstawiciel producenta ogrodzeń Art.Stal:

Przede wszystkim, należy określić swoje oczekiwania co do funkcji ogrodzenia - jeśli zależy nam na pełnej prywatności, izolacji akustycznej oraz fajnym designie lepszym rozwiązaniem będą ogrodzenia palisadowe. Jeśli natomiast priorytetem jest ogrodzenie boków lub tyłu działki sugeruje się ogrodzenia panelowe.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest budżet - ogrodzenia panelowe są dużo tańsze w zakupie. Ostatecznie, wybór między ogrodzeniem palisadowym a panelowym zależy od indywidualnych preferencji oraz oczekiwań. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować zalety i wady obu rozwiązań oraz dostosować je do swoich potrzeb i możliwości finansowych.