Ogrzewanie podłogowe jest to system grzewczy, który równomiernie rozprowadza ciepło po mieszkaniu, bez odczucia zimnej podłogi. Stanowi doskonałe wsparcie dla grzejników naściennych, a w niektórych sytuacjach potrafi je całkowicie zastąpić. Ogrzewanie podłogowe polega na poprowadzeniu odpowiedniego systemu, na którym oparta jest później podłoga. Należy jednak zaznaczyć, że prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe powinno dawać efekt neutralny i nie powinna być nawet lekko ciepła w dotyku, ponieważ to odbierane jest jako komfortowe. Dla przykładu podłoga wykonana z płytek ceramicznych, przez które bardzo dobrze przenika ciepło, odbierana jest neutralnie. Jeśli jednak w dotyku podłoga jest ciepła, i to odczuwamy, wówczas łatwo stwierdzić, że temperatura podgrzewania jest zbyt wysoka, i należy ją zmniejszyć. Źle wykonana instalacja negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie, a w konsekwencji i samopoczucie. Normy jasno wskazują, że temperatura podgrzewania dla pokoi mieszkalnych nie powinna przekraczać 29°C, a dla łazienek 33°C. Jednak wartości te normy traktują jako górne, dla sytuacji największych mrozów, na co dzień nie powinna przekraczać 25°C.

Rodzaje ogrzewania podłogowego.

Wyróżniamy dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – elektryczne oraz wodne. To podstawowy podział, który uwzględnia źródło ciepła. Ogrzewanie podłogowe wodne to system rurek, przez które przepływa wcześniej podgrzana woda, która oddaje ciepło do podłogi. Realizacje tego typu wykona dla nas Michał Pstuś. Elektryczne ogrzewanie podłogowe stanowią przewody, folie oporowe czy maty, które pod wpływem przepływu prądu wydzielają ciepło.

Precyzyjne sterowanie układem grzewczym zależne jest od układu ogrzewania oraz materiałów, które składają się na system grzewczy. Wyróżnia się różnego rodzaju konstrukcje. Dla wodnego podgrzewania stosuje się grubą warstwę jastrychu, które mogą być mocowane w płytach systemowych lub zatapiane w wylewce. Elektryczne systemy występują w postaci mat bądź cienkich przewodów, umiejscawianych pod posadzką, lub w postaci folii grzewczych, umiejscawianych pod panelami.

To jaki rodzaj podgrzewania podłogowego wybrać, zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Warto jest też poradzić się specjalisty, który doradzi najlepszy system grzewczy odpowiadający naszym indywidualnym potrzebom.