Rodzajów źródeł ciepła w budynkach, w tym w domach jest wiele. Inwestorzy skłaniają się jednak dzisiaj ku technologiom zautomatyzowanym, energooszczędnym i proekologicznym. Stawiają oni zatem chętnie na kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła, a także na piece piątej klasy na ekopellet. Ponadto warto zauważyć, iż coraz częściej odchodzi się od standardowych instalacji C.O. z grzejnikami. Dużą popularnością cieszy się ogrzewanie płaszczyznowe tzw. podłogówka. W miejscowości Role w lubelskim montuje je zespół firmy HYDRO-SAN.

Czym jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe, jak tłumaczą specjaliści z firmy HYDRO-SAN, to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, które montowane jest pod podłogą w formie specjalnych rurek wodnych lub mat grzewczych. Tego rodzaju systemy występują w wersji gazowej, elektrycznej i najpopularniejszej wodnej, a to pozwala na podpięcie podłogówki pod różne urządzenia grzewcze. Ogrzewanie podłogowe może być zatem zasilane kotłem piątej klasy na paliwo stałe, pompą ciepła, instalacją kolektorów słonecznych czy piecem gazowym kondensacyjnym. Rozwiązań technologicznych jest zatem wiele, a wybór właściwego z nich jest podyktowany dziesiątkami czynników. Ważne są warunki techniczne domu, spodziewane efekty grzewcze, budżet inwestora oraz oczywiście wyniki świadectw energetycznych budynku.

Warto wiedzieć, że przy chęci ogrzewania podłogówką całej kondygnacji najlepiej wybierać instalacje wodne. Istotne jest wtedy to, by opór cieplny posadzki był mniejszy niż 0,15 m2K/W. Idealne są zatem podłogi jastrychowe, cienkie wylewki betonowe, a także wylewki stosowane przy płytach fundamentowych.

Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Dobrze wykonane ogrzewanie podłogowe podłączone pod energooszczędny i proekologiczny sprzęt grzewczy – np. pompę ciepła – spełni wymagania stawiane budynkom w standardzie NF 40, a nawet NF 15 (są to domy energooszczędne i pasywne). Rozwiązanie to polecane jest zatem głównie przy budowie nowych domów, również posadowionych na płytach fundamentowych. Zespół z firmy HYDRO-SAN podkreśla, że najczęściej o podłogówkę pytają inwestorzy, dla których liczy się wysoki komfort cieplny pomieszczeń przy niskich kosztach ogrzewania. Ponadto ogrzewanie płaszczyznowe rekomendowane jest dla osób, które ze względów zdrowotnych powinny mieszkać w domach z przyjemnych mikroklimatem bez kurzu. Kiedy jeszcze warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Instalacje grzewcze prowadzone pod posadzkami świetnie sprawdzają się w budynkach, gdzie ze względów estetycznych inwestor chce wyeliminować konieczność montażu grzejników. Podłogówka prosta jest też w zautomatyzowaniu, dlatego rozważyć powinni ją wszyscy ci, którzy oczekują systemu niemalże bezobsługowego. Specjaliści HYDRO-SAN są w stanie bowiem wykonać ogrzewanie podłogowe podpięte pod automatykę budynkową SmartHome. Podkreślają oni także to, że im większa powierzchnia oraz kubatura domu, tym podłogówka staje się bardziej opłacana od montażu grzejników.

Zalety ogrzewania podłogowego

Zalet ogrzewania podłogowego jest bardzo dużo. Przede wszystkim fachowcy z HYDRO-SAN zwracają uwagą na to, iż w instalacji wodnej czynnik nie musi być ogrzany do wysokiej temperatury, by uzyskać w pomieszczeniach wysoki komfort cieplny. Dzięki temu urządzenie grzewcze nie jest nadmiernie eksploatowane, a użytkownik może cieszyć się niskimi rachunkami za ogrzewanie. Dużą zaletą jest też inna cyrkulacja powietrza, niż przy grzejnikach – nie ucieka ono pod sufit, a to ogranicza ilość krążącego we wnętrzach kurzu. Zjawisko takie wpływa też na przyjemniejsze odczuwanie temperatury.

Niewątpliwie zaletą podłogówki jest też to, że zapewnia ona równomierne oddawanie ciepła na całej powierzchni ogrzewanych pomieszczeń. Na podłodze bez ryzyka wyziębienia mogą bawić się małe dzieci, a brak grzejników zapewnia szersze możliwości aranżacji wnętrz. Nic dziwnego zatem, iż klienci firmy HYDRO-SAN z województwa lubelskiego coraz chętniej stawiają właśnie na ogrzewanie podłogowe.