Ogrzewanie w domu, by było wydajne, powinno być wysokiej jakości prawidłowo zainstalowane, a jego parametry dobrane do ogrzewanej powierzchni oraz potrzeb użytkowników. Nowoczesne rozwiązania grzewcze pozwalają na obniżenie kosztów energii oraz mają wpływ na ochronę środowiska. Podczas wyboru i montażu instalacji Dorze jest skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, takiej jak Zakład Instalatorstwa Sanitarnego z Krosna Odrzańskiego.

Jak i czym grzać?

Kocioł gazowy, olejowy, na paliwa stałe albo pompa ciepła. To, co wybierzesz zależy od twoich potrzeb i możliwości finansowych. Gdy już dokonasz wyboru musisz pomyśleć nad tym, z jakiego paliwa będziesz korzystać. Może to być węgiel kamienny, drewno opałowe, gaz płynny i ziemny, oleje opałowe oraz energia elektryczna. Warto wziąć pod uwagę piec kondensacyjny, który wykorzystuje także ciepło pochodzące ze spalin. Poza piecem i paliwem musisz też wybrać materiał, z jakiego ma zostać wykonana instalacja. Masz do wyboru rury lub kształtki z tworzywa sztucznego, stali lub miedzi. No i jeszcze elementy grzejne. Tradycyjne grzejniki, ogrzewanie podłogowe lub ścienne albo nadmuch. Wybierz to, co będzie dla ciebie najwygodniejsze.

Koszty związane z montażem i użytkowaniem

Koszty instalacji grzewczej nie są niskie. Osoby, których nie stać na nowoczesne systemy grzewcze najczęściej wybierają kotły na paliwa stałe, o stalowej, gwintowanej konstrukcji i grzejniki. To jedna z najtańszych propozycji. Po środku plasują się kotły olejowe i piece gazowe (Buderus, Junkers, Vaillant, Viessmann, Termet, Berenta, itp.), jak też orurowania z tworzyw sztucznych. Najdroższym rozwiązaniem są pompy ciepła oraz ogrzewanie podłogowe i ścienne, wykonywane z miedzi łączonej na zacisk. Każda z tych opcji może być wspomagana panelami słonecznymi, np. firmy Hewalex. Podsumowując, koszty związane z instalacją grzewczą wynoszą od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zaś koszty eksploatacji zależą przede wszystkim od sprawności systemu, izolacyjności budynku, ceny paliwa, jakim ogrzewane są pomieszczenia, jak również od kosztów związanych z serwisem. Najdroższe jest ogrzewanie zasilane energią elektryczną. Najtaniej pod względem eksploatowania wychodzi korzystanie z pompy ciepła. Jednak należy mieć na uwadze, że w Polsce są takie miejsca, w których dostępność paliw jest wysoka, a ich cena niska. Wtedy najtańszą opcją jest ogrzewanie pelletem, drewnem bądź gazem ziemnym.

Ekologia

Dużo mówi się o zanieczyszczaniu środowiska i o wszechobecnym smogu. Warto mieć na uwadze aspekt ekologiczny przy wyborze konkretnej instalacji grzewczej. Pamiętaj, że w systemach grzewczych, które są oparte na paliwach stałych należy zagospodarować albo pozbyć się odpadów ze spalania. Takie rozwiązania są mało wygodne i nie sprzyjają środowisku naturalnemu. Dlatego dobrze jest zainwestować w ogrzewanie proekologiczne, które jest łatwe w obsłudze i zapewnia komfort użytkowania.