Okna dachowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupu i montażu?

Materiał partnera
2019-07-16

Zapewnienie odpowiedniej ilości światła oraz świeżego powietrza na poddaszu użytkowym jest jednym z najważniejszych zadań, przed którym musi stanąć każdy inwestor, budujący dom jednorodzinny. Najlepszym środkiem do osiągnięcia tego celu są okna dachowe. Jako że obecnie produkowane są w kilkunastu wariantach, już sam ich wybór może sprawić mniej doświadczonym osobom wiele problemów. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać optymalnie?

Okna dachowe – 3 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Każdy oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że okno dachowe powinno cechować się najwyższą możliwą do uzyskania jakością. Trzeba jednak wyraźnie ustalić, jakie parametry o owej jakości decydują? Choć jest ich wiele, warto w pierwszej kolejności skupić się na 3 najważniejszych sprawach. Pierwszą z nich są właściwości termoizolacyjne okna, które zależą od konstrukcji pakietu szybowego. Najlepszy stosunek ceny do jakości mają okna 3-szybowe, które mogą być wykorzystywane nawet w budownictwie energooszczędnym. Kolejną bardzo ważną sprawą, którą trzeba dobrze przemyśleć, jest sposób otwierania okna oraz umiejscowienie klamki.

Współcześnie produkowane okna dachowe mogą być otwierane obrotowo, uchylnie-obrotowo i klapowo. Klamka zaś może być umiejscowiona albo na górze, albo na dole skrzydła. Warto zadbać o właściwy wybór, aby uniknąć problemów z komfortem otwierania. Trzeba również wspomnieć o materiale, z którego okno jest wykonane. Klienci moją do wyboru okna drewniane, które świetnie sprawdzą się w pokojach dziennych oraz okna PCV i drewniano-poliuretanowe, przeznaczone do pomieszczeń o okresowo lub stale podniesionej wilgotności. A co, jeśli chodzi z montażem?

Okna połaciowe – montaż

Sposób montażu okien dachowych można zasadniczo podzielić na dwie kategorie. Na łatach oraz na krokwiach. Jako że rozstaw krokwi rzadko kiedy idealnie pokrywa się z szerokością okna, częściej spotkać można montaż przy użyciu łat pomocniczych. Wykonawca musi zadbać przede wszystkim o odpowiednie wymierzenie przekątnych. Błąd popełniony na tym etapie może spowodować problemy z funkcjonalnością. Dlatego właśnie warto w tej kwestii zaufać najbardziej doświadczonym ekipom dekarskim, do których zdecydowanie zalicza się firma Ankar.

Przy montażu okna dachowego warto również zainwestować w akcesoria, podnoszące właściwości termoizolacyjne stolarki. Dzięki ich zastosowaniu do minimum ogranicza się możliwość powstania efektu mostka cieplnego, który może z czasem przyczynić się do skraplania się wilgoci, a za tym idzie, powstania bardzo nieatrakcyjnych dla okna zacieków. Dla uzyskania jak najestetyczniejszego efektu od wewnątrz można wykorzystać proponowane przez producentów okien dachowych szpalety, choć oczywiście nie jest to wymóg.