Wstawienie okien to jeden z ostatnich elementów budowy domu. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Kolor, liczba szyb, sposób otwierania, akcesoria dodatkowe – wszystkie te elementy wpływają na późniejszy komfort użytkowania oraz estetykę wnętrz. Niemniej, najważniejszym elementem decydującym o trwałości i komforcie użytkowania okien pozostają profile. 

Stolarka okienna – typy profili

Producenci stolarki okiennej oferują cztery podstawowe typy profili – drewniane, plastikowe,  aluminiowe oraz aluminiowo-drewniane.

  • Profile drewniane

Okna drewniane, produkowane na ogół  z litego drewna drzew liściastych, wykończone farbami lub lakierami wodorozcieńczalnymi, odznaczają się niebywałą trwałością i estetyką wykonania. Wykonane z naturalnego surowca wymagają regularnego szlifowania i malowania. Ogromną zaletą drewnianych profili jest możliwość wykonania szybkiej i taniej naprawy w przypadku pojawienia się drobnych uszkodzeń i zarysowań

  • Profile plastikowe

Okna plastikowe są tańsze od drewnianych i w wielu przypadkach posiadają gorsze właściwości termoizolacyjne. Wybierając modele PCV warto skupić się na ofercie sprawdzonych producentów, takich jak Drutex, i dokładnie prześledzić specyfikację preferowanego modelu. Najlepszym wyborem są profile wzmacniane przekładkami kompozytowymi, które nie obniżają drastycznie współczynnika termoizolacyjności (w przeciwieństwie do kształtowników stalowych).

Okna z PCV sprawdzą się do małych i średnich przeszkleń. Nie wymagają regularnej konserwacji, ale w przypadku uszkodzenia nie ma możliwości naprawy. Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej świetnie imitują naturalne drewno, a nawet kamień.

  • Profile aluminiowe

Profile aluminiowe, dostępne w ofercie AGART Agnieszka Bykowicz, są niebywale lekkie i trwałe. Wykazują mniejszą odporność na uszkodzenia niż ramy plastikowe i drewniane, a przy tym nie ulegają deformacji wskutek gwałtownych zmian temperatur. Dzięki swojej plastyczności mogą być formowane w różne nietypowe kształty i przybierać bardzo smukłą formą, która pozwala zwiększyć powierzchnię przeszkleń. Wąskie profile są szczególnie wskazane przy małych oknach – optycznie je powiększają i nadają lekkości. Z drugiej strony ramy aluminiowe – dzięki solidności i trwałości – sprawdzą się przy wyjątkowo dużych przeszkleniach.

  • Profile aluminiowo-drewniane

Bardzo korzystnym połączeniem w stolarce okiennej są okna drewniane z osłoną z profili aluminiowych od zewnątrz. Zewnętrzna powłoka aluminiowa chroni drewno przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, przedłużając tym samym trwałość okien.