We współczesnym budownictwie rozwiązania energooszczędne są już praktycznie standardem. To oczywiście nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że są one nie tylko ekologiczne, ale też znacznie obniżają koszty związane z eksploatacją budynku. Nie można tutaj zapomnieć także o oknach, przez które z łatwością ucieka ciepło. Aby temu zapobiec, warto zdecydować się na okna energooszczędne lub okna pasywne. Czym się różnią i które sprawdzą się najlepiej?

Okna energooszczędne – czyli jakie?

Chociaż nie ma oficjalnej definicji pojęcia „okna energooszczędne”, nietrudno się domyślić, czym one są. Jak wynika z nazwy, ich głównym założeniem jest ograniczenie strat energii i ciepła. W tej kwestii kluczowe znaczenie ma współczynnik przenikania ciepła. Otóż współczynnik Uw określa, jak dużo ciepła przenika przez dane okno. Im jest on niższy, tym okno zapewnia lepszą izolację cieplną. Standardowe okna energooszczędne powinny posiadać wartość Uw na poziomie nieprzekraczającym 1 W/m2K.  

Idąc o krok dalej – okna pasywne

Bardzo często w przypadku domów, okien, czy też innych rozwiązań tego typu, pojęcia energooszczędny i pasywny są używane jako wyrazy równoznaczne. Jednak to nie do końca prawda. Wszystko, co pasywne faktycznie jest również energooszczędne, ale już to, co energooszczędne, niekoniecznie spełnia standardy budownictwa pasywnego. Podobnie jest w przypadku okien, a głównym wyznacznikiem są oczywiście parametry. W przypadku okien pasywnych wspomniany wcześniej współczynnik przenikania ciepła Uw nie powinien przekraczać wartości 0,8 W/m2K. Zazwyczaj są one też znacznie większych rozmiarów, głębiej osadzone oraz posiadają profile najwyższej klasy. To natomiast przekłada się na lepsze oświetlenie naturalne wnętrz budynku, mniejszą przepuszczalność ciepła i większą wydajność energetyczną.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna?

Zarówno okna energooszczędne, jak i pasywne są rozwiązaniem, które pozwala w znacznym stopniu obniżyć rachunki. Ale wybór zależy tutaj od wielu czynników – od tych praktycznych, po estetyczne. Oprócz parametrów technicznych istotnym aspektem są także ramy okienne oraz ilość szyb. Na rynku dostępne są m.in. ramy aluminiowe, drewniane lub z PCV. Z kolei jeśli chodzi o ilość szyb, oprócz podwójnych, coraz popularniejsze stają się wersje z trzema warstwami, które mają duży wpływ na energooszczędność. Jeżeli nie wiemy, jakie okna wybrać, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Zlokalizowana w Skierniewicach firma Stolar System posiada bogatą i różnorodną ofertę, dzięki czemu każdy znajdzie produkt spełniający indywidualne wymagania. Co więcej, można liczyć na fachowe doradztwo ekspertów.