Budując dom pasywny od podstaw mamy wpływ na wszystkie elementy wchodzące w jego skład. Dzięki temu można zdecydować o montażu okien energooszczędnych, które idealnie wpisują się w idee domu o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Czym są „ciepłe okna” i jakie mają zalety oraz wady? Sprawdzamy!

Czym są okna energooszczędne?

Szacuje się, że przez okna ucieka od 10 do 15% ciepła, dlatego tak ważne jest stosowanie okien energooszczędnych, które minimalizują te starty i realnie wpływają na oszczędności na kosztach ogrzewania domu. Co prawda, nie ma konkretnej definicji sztywno określającej, czym są okna energooszczędne, jednak można wyróżnić kilka cech, które przemawiają za tym, że dane okno będzie „cieplejsze”, niż inne. Głównym kryterium pozwalającym ocenić energooszczędność okna jest tzw. współczynnik przenikalności cieplnej (Uw). Określa on ile ciepła wydostaje się przez szklane powierzchnie okien na zewnątrz, wiec można śmiało przyjąć, że im niższa wartość, tym lepiej – więcej ciepła zostanie w środku.

Okna energooszczędne różnią się od standardowych również w kwestii zastosowanych technologii produkcyjnych oraz za sprawą użytych materiałów, wpływających na ostateczną „ciepłotę” okien. Okna pasywne najczęściej posiadają dwukomorowe pakiety szybowe, które wypełnione są gazem szlachetnym, który skutecznie zatrzymuje ciepło. Szyby stosowane w oknach energooszczędnych również są niezwykłe – najczęściej powstają ze szkła niskoemisyjnego, które skutecznie zatrzymuje ciepło domowników oraz to emitowane przez urządzenia pracujące w domu. Dodatkowo szkło tego typu pochłania energię cieplną z promieni słonecznych, co pozytywnie wpływa na temperaturę wewnątrz. Dzięki temu szyby będą ciepłe nawet przy niskich temperaturach. Tego typu okna można zakupić u wielu polskich producentów, m.in. we wrocławskiej firmie Okplast.

Kupujemy okna energooszczędne

Rozważając zakup okien energooszczędnych warto zwrócić uwagę również na wartości termoizolacyjne profili okiennych. Powinny posiadać budowę wielokomorową, która realnie wpływa na ilość ciepła zatrzymywanego przez stolarkę okienną. Najlepiej sprawdzą się ramy wykonane z drewna: materiał ten posiada naturalne właściwości termoizolacyjne. Nie bez znaczenia jest montaż okien, który powinien być przeprowadzony przez fachowców zajmujących się tzw. ciepłym montażem, co pozwoli uniknąć błędów przyczyniających się do powstawania mostów cieplnych. Okna energooszczędne muszą być dobrze osadzone w murach, najlepiej na specjalnych kotwach dla ram okiennych, a każda szczelina powinna zostać potraktowana pianką izolacyjną.

Ogólnie rzecz biorąc na oknach nie warto oszczędzać. Jest to inwestycja na lata, która ma wpływ nie tylko na komfort domowników, ale i przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Jedynie w przypadku montażu okien energooszczędnych w bloku warto się wytrzymać. Słaba izolacja budynku może przekreślić wszelkie korzyści z montaży ciepłych okien, bo ciepło może uciekać przez ściany lub dach. Tego typu okna najlepiej sprawdza się w domach pasywnych stawianych od zera.