Sprawność użytkowanych urządzeń technicznych to klucz do efektywnej pracy w wielu przedsiębiorstwach. Może to jednak nie być możliwe bez odpowiednich badań okresowych instalacji elektrycznej. W ten sposób można wychwycić zużycie się przewodów, czy usterki, które znacząco przyczyniłyby się do powstania niemałych problemów. Mogłyby być także potencjalnie niebezpieczne dla pracowników.

Przeglądy instalacji elektrycznych wynikające z przepisów

Jak się okazuje, przegląd instalacji elektrycznych nie leży w dobrowolnej gestii pracodawcy, inwestora czy właściciela obiektu. Wynikają z przepisów prawa, które znajdują się w prawie budowlanym. To przepis wskazuje, że instalacja pozostająca w użytku powinna być sprawdzana co najmniej raz na 5 lat. Kontroluje się wtedy stan techniczny instalacji, jak również jej przydatność użytkową. Kto ma zlecić wykonanie badania? Najlepiej właściciel lub zarządca obiektu, ponieważ to na nich w pierwszej kolejności spoczywa taki obowiązek. W zakres obowiązków (podczas przeglądu) w zależności od rodzaj budynku ocenia się stan połączeń, jakość i sprawność osprzętu, działanie zabezpieczeń i środków ochrony przed porażeniem, jak również oporność izolacji przewodów oraz uziemień.

Częstotliwość wykonywania badań okresowych instalacji elektrycznych

Przepisy mówią jasno, co najmniej raz na 5 lat. Nie warto jednak trzymać się tej skrajnej daty. Wyraźnie napisano “co najmniej” oznacza to, że najlepiej wykonywać badanie częściej. Wpływ na częstotliwość przeglądów ma kilka czynników. Jest to między innymi wiek instalacji, im starsza, tym częstsze badanie. Wpływ na to, ma także narażanie instalacji na działanie czynników zewnętrznych, a ponadto przeznaczenie obiektu budowlanego. Bardzo ważne są także wyniki uzyskane podczas poprzedniej kontroli. Jeżeli instalacja nie przeszła testu "śpiewająco", z pewnością powinna być powtórzona nawet już po 2 latach. Jest bardzo wiele obiektów i miejsc, gdzie instalacja jest testowana rokrocznie. Mowa tutaj o wilgotnych i bardzo wilgotnych terenach, pomieszczeniach o wyziewach żrących, otwartych przestrzeniach, czy o miejscach zagrożonych wybuchem.

Na czym polega przegląd instalacji elektrycznych?

Przegląd instalacji elektrycznych można podzielić na dwa etapy. Pierwszy etap to ogólne oględziny, kolejnym są już wykonywane testy i próby na instalacji, przy użyciu specjalistycznej aparatury. Pierwsza część badania powinna być wykonywana przy włączonej instalacji elektrycznej. Sprawdza się wtedy:

  • ochronę przed porażeniem,
  • dobór i ustawienie urządzeń zabezpieczających,
  • występowanie przegród ogniowych,
  • prawidłowość oznaczenia przewodów neutralnych.

Kiedy dochodzi do drugiego etapu czyli prób i testów, można wyróżnić kilka czynności wtedy wykonywanych:

  • mierzenie rezystancji izolacji instalacji elektrycznej
  • sprawdzanie ochrony za pomocą SELV, PELV
  • sprawdzanie ochrony uzupełniającej
  • testowanie biegunowości i kolejności fal
  • wykonywanie prób funkcjonalnych i operacyjnych

Oczywiście w pierwszym i drugim etapie na badanie składa się więcej elementów. Wymienionych zostało tylko kilka dla przybliżenia wagi, jaką należy przywiązywać do okresowego badania technicznego wszystkich instalacji elektrycznych. Jeżeli chcesz mieć pewność skutecznego i prawidłowego sprawdzenia każdego elementu instalacji w Twoim budynku, wybierz profesjonalne usługi doświadczonego przedsiębiorstwa. Może to być między innymi OPA, czyli Ośrodek Pomiarów i Automatyki działający w Wałbrzychu i jego okolicach.