Frezy to narzędzia narażone na intensywną eksploatację, która sprzyja szybkiemu zużyciu ostrzy i zmniejszeniu precyzji obróbki. Aby zachować wymagane parametry pracy, należy wykonywać regularne ostrzenie – kontur po konturze i oddzielnie. Specjalista z firmy Jana Kurosia omówi przebieg procedury oraz dwie metody wykorzystywane przy ostrzeniu narzędzi.

Ostrzenie frezów – charakterystyka

Pierwszym etapem ostrzenia jest umieszczenie freza w oprawce, co umożliwi poprawne przeprowadzenie procesu ostrzenia. Technik z firmy Jana Kurosia dobiera odpowiednią oprawkę, a następnie wprowadza ją do uchwytu pod kątem 45 stopni. Aby proces przebiegał prawidłowo nakrętka uchwytu, w którym znajduje się oprawka, nie może być dokręcona do końca. Kolejnym krokiem jest ustawienie freza. W przypadku elementów ze zniszczonymi krawędziami konieczne jest dwukrotne przeszlifowanie. Jeżeli frez jest zbyt krótki, technik stosuje przedłużkę, aby narzędzie mogło swobodnie obracać się wokół własnej osi. W większości przypadków ostrzenie odbywa się przy użyciu ostrzarki uniwersalnej, która może być wyposażone w urządzenia do szlifowania wałków i otworów. Zdarza się jednak, że specjaliści wykorzystują ostrzarki specjalne (do frezów z zakończeniem promieniowym) bądź do frezów ścinowych (ostrzenie frezów o rowkach prostych i śrubowych).

Jak prawidłowo ostrzyć frezy?

Podczas obróbki frezów należy dostosować liczbę obrotów do wybranego wariantu. Firma Jana Kurosia realizuje zlecenia na ostrzenie wielu rodzajów frezów m.in. górno- i dolnowrzecionowych, prostych, palcowych, trzpieniowych, wieloostrzowych czy modułowych. Prawidłowe naostrzenie frezów wymaga odpowiedniego przygotowania, zastosowania właściwej ściernicy, dużego stopnia dokładności geometrycznej oraz wiedzy na temat właściwości ostrzarek (statycznych i dynamicznych). Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje narzędzia zostały naostrzone zgodnie z zasadami sztuki, skorzystaj z pomocy ekspertów z firmy Jana Kurosia.