Zawilgocenia budynków to nie tylko nieprzyjemny zapach we wnętrzach, czy też nieestetyczny wygląd i często odpadający, czy pękający tynk lub sam mur. Wysoki poziom wilgotność w ścianach, czy też w fundamentach, powoduje olbrzymie zniszczenie konstrukcyjne, które po wielu latach może doprowadzić do poważnych uszkodzeń obiektu. Dzisiaj osuszanie budynków to zatem zadanie tylko dla specjalistycznych firm, z których usług korzysta tysiące klientów.

Określenie poziomu i przyczyny zawilgocenia

Przy osuszaniu budynków, najważniejszymi działaniami jest studium przedwykonawcze, którego dwiema częściami jest analiza poziomu zawilgocenia obiektu, a także określenie przyczyny zawilgocenia. Są to ważne czynności, które dzisiaj wielokrotnie wyznaczają sposób osuszania. Warto przy tym wiedzieć, że np. przyczyn zawilgoceń może być wiele: źle wykonana hydroizolacja, nieszczelne okna i drzwi, kapilarne podnoszenie się wody opadowej z gruntu, czy nawet niepoprawnie wykonany system orynnowania.

Elektroiniekcja – nowoczesne osuszanie

Jedną z metod osuszania budynków jest elektroiniekcja, która łączy zjawisko elektroosmosy, wraz z tradycyjną iniekcją grawitacyjną. Technika ta w uproszczeniu polega na wykonaniu w ścianach różnej średnicy i głębokości otworów, które pozwolą dostać się do źródeł zawilgocenia. Te zaś są eliminowane dzięki wykorzystaniu prądu stałego o napięciu 24 V, który wymusza ruch wilgoci w porach murów. Innymi słowy, metoda elektroiniekcji to wprowadzenie do ścian środków hydrofobowych, podłączonych do elektrod, pozwalających na stworzenie w konstrukcji tzw. przeponę blokującą podciąganie wody.

Tu warto wspomnieć również o dwóch ważnych zaletach elektroiniekcji, w porównaniu z innymi metodami. Pierwszą z nich jest brak naruszania konstrukcji obiektu, a dugą jest brak konieczności wykwaterowywania mieszkańców, na czas prowadzonego osuszania.

Główne zastosowanie elektroiniekcj

Elektroiniekcja najbardziej nadaje się do osuszania budynków po zalaniach w wyniku awarii instalacji sanitarnych, po zalaniach wodą deszczową, przy zjawisku kapilarnego podnoszenia się wody opadowej z gruntu, a także przy wilgoci „technologicznej” w czasie budowy obiektów architektonicznych. Metoda ta jest zatem wykorzystywana przy obsłudze zleceń klientów indywidualnych, biznesowych, czy też publicznych. Współpracę z urzędami, wspólnotami mieszkaniowymi, właścicielami kamienic, z ekipami budowlanymi, czy z właścicielami domów jednorodzinnych, w zakresie osuszania, podejmuje między innymi renomowana firma Enosta. Jej pełną ofertą poznasz na dedykowanej stronie www.