Stosowanie tradycyjnych żarówek zamiast oświetlenia LED coraz rzadziej spotkać można w polskich domach. Wynika to z faktu, że oświetlenie LED niesie za sobą wiele zalet, które to nie tylko wynikają z praktyczności tego rodzaju rozwiązania, ale także z samych walorów estetycznych. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej oświetleniu LED, o którym to informacje zamieszczamy poniżej.

LED czy tradycyjne oświetlenie?

Na początek, warto będzie nieco rozwinąć kwestię dotyczącą przewagi oświetlenia LED nad tradycyjnymi żarówkami. Tak więc, decydując się na wymianę tradycyjnych żarówek na te składające się na oświetlenie LED możemy liczyć się głównie z takimi zaletami, jak chociażby fakt, że świecą światłem o nasyconych barwach, które to dodatkowo świeci równie dobrze, co standardowe żarówki. Co więcej, oświetlenie LED jest także tańsze od standardowych żarówek. Prawdopodobnie już te dwie zalety są w stanie przekonać większość osób o wyższości tego rodzaju rozwiązania nad tradycyjnymi żarówkami, ale do czynienia mamy jeszcze z kilkoma zaletami. Żarówki LED mogą bowiem pracować w dowolnej pozycji, są niewielkie, a także o wiele bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Nie jest to jednak wszystko, co warto wiedzieć o żarówkach ledowych. Warto bowiem wspomnieć także o tym, że lampy LED można także zakupić z żarówkami o praktycznie identycznych kształtach do żarówek tradycyjnych. Przy tym, lampy ledowe odznaczają się nieco większymi wymiarami zewnętrznymi. Ciekawą funkcję w przypadku oświetlenia LED stanowi także możliwość wyboru różnych barw oświetlenia. Wiąże się to jednak z dość dużym stopniem luminacji, przez co trzeba chronić oczy przed bezpośrednim kontaktem z tego rodzaju światłem. Uzyskany efekt dekoracyjny potrafi jednak być niezwykle zadowalający, dlatego też coraz częściej w polskich domach można uświadczyć właśnie wielokolorowe oświetlenie ledowe.

Łazienka

Dzięki informacji od ekspertów z firmy Izar udało nam się także ustalić, jakiego rodzaju oświetlenie ledowe warto zastosować w poszczególnych pomieszczeniach w naszych domach. Tak więc, zalecanym rozwiązaniem w przypadku łazienek jest korzystanie z zestawów diodowych zasilanych niskim napięciem rzędu 12 V prądu stałego. Stanowią one bowiem bezpieczne rozwiązanie w przypadku miejsc, w których to nie można instalować źródeł światła odznaczających się napięciem 230 V prądu przemiennego. Przy tym jednak, oświetlenie zastosowane w łazience musi oczywiście odznaczać się odpornością na wodę. W przypadku oświetlenia ogólnego najczęściej wykorzystuje się więc zestawy diodowe o napięciu 230 V, które to odznaczają się zbliżoną mocą do żarówki oraz umieszczone są w otworach sufitu podwieszonego.

Pozostałe pomieszczenia

Warto także zwrócić uwagę na parę kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę w przypadku stosowania oświetlenia LED w kuchni oraz salonie. Zwłaszcza w przypadku kuchni warto postawić na to rozwiązanie, gdyż oświetlenie tego typu świetnie sprawdza się w przypadku oświetlania blatów kuchennych. Najczęściej tego typu efekt osiągany jest poprzez stosowanie pojedynczych oprawek z diodami pod wiszącymi szafkami, które to montuje się na listwie. Co więcej, tego rodzaju oświetlenie trzeba także osłaniać odpowiednimi kloszami czy też innego rodzaju przesłonami mającymi na celu rozproszenie światła, co sprawi, że blask nie będzie odbijał się od blatu.

Oświetlenie LED może także okazać się świetnym rozwiązaniem w salonie, w którym to nierzadko montuje się całkiem sporo źródeł światła. W przypadku salonu warto postawić na tego rodzaju oświetlenie ze względu na oszczędność, gdyż często to właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu, co w efekcie wiąże się także z większym zużyciem prądu. Postawienie na oświetlenie LED w salonie pozwoli nam także na wybranie mnogości lamp oraz innych rozwiązań, które to dodatkowo oferują zróżnicowane kąty padania światła. Liczyć możemy także na wiele barw oświetlenia LED, co może okazać się szczególnie interesującym rozwiązaniem pod kątem dekoracyjnym.