Prawidłowo zaplanowane i wykonane oświetlenie wnętrza zapewni komfort, wygodę oraz bezpieczeństwo. To ono w dużej mierze wpływa na efektywność pracy, a także ogranicza niepotrzebne rozpraszanie się i problemy z koncentracją. Jakimi zasadami należy kierować się podczas wyboru oświetlenia w domu, a jakimi w biurze? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Oświetlenie w domu – na co warto postawić?

Rozmieszczenie i rodzaj lamp, które oświetlą dane pomieszczenie, zależą od jego usytuowania, wielkości i ilości przeszkleń oraz dostępu naturalnego światła. Wyróżniamy oświetlenie:

  • punktowe – służące doświetlaniu poszczególnych stref;

  • ogólne – czyli oświetlenie rozproszone, będące jednocześnie tłem dla oświetlenia punktowego. Zazwyczaj umieszcza się go w centralnym punkcie;

  • dekoracyjne – podkreślające walory estetyczne danego pomieszczenia oraz poszczególne detale.

W łazience, w kuchni oraz w długim i wąskim korytarzu świetnie sprawdzi się połączenie oświetlenia ogólnego z punktowym – dzięki czemu każda część pomieszczenia będzie równomiernie oświetlona. Z kolei w salonie najefektowniej prezentuje się oświetlenie ogólne – sprowadzające się do zamontowania jednego żyrandola w centralnym punkcie lub dwóch w jednakowej odległości.

Projektant wnętrz radzi, iż należy dążyć do uzyskania jak najbardziej naturalnego światła o barwie jasnożółtej, które jest komfortowe i przyjazne dla naszych oczu.

Oświetlenie stanowiska pracy

Zasady oświetlenia stanowiska pracy są ściśle określone w przepisach BHP – zgodnie z którymi musi ono zapewniać sprzyjające warunki pracy – ograniczając uczucia dyskomfortu i zmęczenia wzroku. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie naturalnego światła dziennego i uzupełnienie go światłem sztucznym – miejscowym i ogólnym. Takie połączenie zapewni doskonałą widoczność w każdej sytuacji i o każdej porze dnia! Projektanci z Pracowni Architektonicznej Studio Archi podczas planowania oświetlenia zwracają również uwagę na rozkład luminacji, olśnienie, oddawanie barw oraz migotanie!

Jeszcze inne wymogi dotyczą miejsc pracy przy monitorze. Tutaj konieczne jest zastosowanie sztucznego światła miejscowego o natężeniu co najmniej 500 luksów oraz ogólnego o minimalnym natężeniu  300 luksów.

Pracownia Architektoniczna Studio Archi - oferta

Studio Archi to pracownia architektury i projektowania wnętrz prowadzona przez Dorotę Woźniak-Porębę. Firma oferuje usługi z zakresu projektowania wnętrz w stylu klasycznym oraz nowoczesnym. Studio Archi realizuje projekty dla klientów indywidualnych oraz komercyjnych. Pracownia uczestniczy w wydarzeniach związanych z najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz, co pozwala na tworzenie unikalnych, innowacyjnych i nowoczesnych projektów. Współpracuje z klientami z Łodzi, Warszawy, Poznania i Katowic. Oferta firmy obejmuje m.in. projektowanie wnętrz od stanu surowego po wykończenie pod klucz, w tym analizę potrzeb klienta, koncepcję, wizualizacje 3D, dokumentację techniczną oraz wykaz materiałów. Studio Archi oferuje również usługi dodatkowe, takie jak nadzór autorski nad realizacją prac oraz koordynację prac ekip na miejscu budowy.