Palety to opakowanie na szeroką skalę wykorzystywane w transporcie różnego rodzaju towarów i w trakcie ich magazynowania. W zależności od rodzaju i przeznaczenia transportowanych towarów palety można podzielić na typowe oraz te o mniej standardowych rozmiarach. Aktualnie na rynku można znaleźć wielu rodzajów palet, które różnią się od siebie jakością użytego materiału i proponowaną ceną.

Specyfikacja palet drewnianych i ich zalety

Jednym z najpopularniejszych rodzajów palet są palety wykonane z drewna. Charakteryzują się dużą dostępnością, wysoką wytrzymałością i stosunkowo niskim kosztem zakupu. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego zostały wytworzone, a w dobie walki o środowisko naturalne jest to również bardzo ważny aspekt przy dokonywaniu decyzji biznesowych. Cena jest niezwykle atrakcyjna dla potencjalnego nabywcy. Przeważanie zakup palety drewnianej o wymiarach 1200 x 800 x 144 mm to koszt raptem kilkudziesięciu złotych, a warto wspomnieć, że tego typu artykuł może być wykorzystywany wiele razy i charakteryzuje się długą żywotnością. Udźwig standardowej palety wynosi zazwyczaj około 1500 kg. Oznacza to, że nawet towary o znacznej masie mogą być na niej składowane w sposób bezpieczny i zapewniający niczym niezakłócony transport.

Zrębka i odpady tartaczne – nic nie może się zmarnować

Zmiany klimatyczne doprowadziły do sytuacji, w której coraz większy nacisk kładzie się na ochronę środowiska naturalnego. Swój niemały udział mają w tym media. Z jednej strony starają się w konsumentach wypracować odpowiednie nawyki zakupowe, a z drugiej wśród przedsiębiorców praktyki przyjazne dla środowiska. Jak tłumaczą specjaliści z firmy Drewit, zrębki tartaczne mają szeroki zakres zastosowań. Można z nich produkować płyty pilśniowe. Stanowią świetny materiał opałowy i są wykorzystane w ogrodnictwie. Gleba obsypana zrębkami przez dłuższy czas pozostaje wilgotna, co zapobiega jej wysuszeniu. W zależności od rodzaju obrabianego drewna możemy jeszcze wyodrębnić odpady tartaczne, które z uwagi na gorszą jakość drewna nie nadają się do produkcji różnych elementów, ale za to znakomicie sprawdzają się jako materiał opałowy. Przykładowo, wartość opałowa zrębek drzewnych wynosi około 13 MJ/kg (w zależności od stopnia ich wilgotności). Cena, za jaką można nabyć zrębki, jest również bardzo atrakcyjna, co sprawia, że wiele osób decyduje się na ich zakup. Trzeba jednak wspomnieć, że w tym przypadku nabywca musi mieć odpowiedni kocioł do ich spalania np. na biomasę.