Panele fotowoltaiczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Korzyścią z ich stosowania jest nie tylko zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń emitowanych do środowiska, ale również redukcja wydatków na opłacanie rachunków za prąd. Istnieją dwa typy paneli solarnych: pierwszego i drugiego typu. Czym charakteryzuje się każdy z nich? Jak je rozróżnić? Postaramy się rzetelnie odpowiedzieć na te pytania.

Czym są panele fotowoltaiczne pierwszego typu?

Panele fotowoltaiczne pierwszego typu charakteryzują się wysoką sprawnością. Sprawność jest tu rozumiana jako wydajność - im więcej absorbowanej energii słonecznej moduł jest w stanie przetworzyć na energię elektryczną, tym większa jego wydajność.

Standardowych rozmiarów moduły pierwszego typu zawierają 60 ogniw. Każde z nich wyprodukowane jest z krzemu, w przeciwieństwie do paneli drugiego typu, przy których tworzeniu wykorzystuje się tellurek kadmu oraz miedź, ind, gal i selen - wyjaśnia instalator z firmy Karoceza.

Do pierwszej grupy paneli solarnych należą:

  • panele monokrystaliczne o sprawności 15-19%,
  • panele polikrystaliczne o sprawności 14-16%,
  • panele amorficzne o sprawności ok. 9%.

Zakup ogniw o większej wydajności wiąże się z wyższą ceną, jaką trzeba będzie za nie zapłacić. Korzyścią jest natomiast możliwość skorzystania z dobrodziejstwa energii słonecznej także w przypadku posiadaczy domów o małej powierzchni dachu - im większa wydajność modułu, tym mniej ogniw jest potrzebnych, by zapewnić energię w ilości odpowiedniej dla potrzeb bytowych lokatorów.

Budowa paneli monokrystalicznych opiera się na rozciąganiu pojedynczych kryształów krzemu. Moduły mają zwykle czarny kolor, co wpływa również na ich estetyczny wygląd. Są również bardzo odporne na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych. Dzięki temu zachowują efektywne działanie nawet przez trzy dekady.

Panele polikrystaliczne wytwarzane są natomiast z wielu kryształów krzemu. Moduły mają niebieski połyskujący kolor. Mimo nieco niższej sprawności są obecnie najchętniej kupowanym typem solarów.

Panele amorficzne wykonane są krzemu niewykrystalizowanego. Sprawia to, że ogniwa są mniej wydajne. Moduły mają niebieski kolor i lekką konstrukcję. Niestety działają efektywnie zaledwie przez ok. dziesięć lat. Rozwiązanie to nie należy więc do ekonomicznych.

Czym się charakteryzują panele fotowoltaiczne drugiego typu?

Panele fotowoltaiczne drugiego typu nazywane są również cienkowarstwowymi, ponieważ produkowane są z jednego tylko ogniwa, którego grubość nie przekracza kilku mikrometrów (jeden mikrometr to jedna milionowa metra).

Do grupy tej należą:

  • panele z ogniw CdTe o sprawności 10-12%,
  • panele z ogniw CIGS o sprawności 12-14%.

Panele CdTE wykonane są z jednego ogniwa, do którego produkcji używa się półprzewodnika - tellurku kadmu. Mają charakterystyczny czerwony odcień, dlatego nie sposób je pomylić z solarami innego typu.

Panele CIGS produkowane są natomiast z aż czterech pierwiastków: miedzi, indu, galu, selenu, które zwiększają zdolność ogniwa do absorpcji promieniowania słonecznego.

Tym, co odróżnia drugi typ solarów od pierwszego to przede wszystkim możliwość ich zamontowania nie tylko na dachu budynku, ale również na jego elewacji. Ponadto nie są produkowane z krzemu, lecz z innych pierwiastków.