Domy pasywne to innowacyjny typ domów energooszczędnych. Zastosowane w nich technologie sprawiają, że budynek jest wyjątkowo ekologiczny oraz ekonomiczny. Wiele osób decyduje się na budowę nie tylko ze względu na środowisko, lecz przede wszystkim wyjątkowo niskie koszty eksploatacji. Na czym polega ta technologia i czy sprawdza się w naszym kraju?

Pasywny budynek – czym się cechuje?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to najlepsze rozwiązanie, aby odciążyć nieco środowisko naturalne, które w dzisiejszych czasach jest eksploatowane do granic możliwości. Domy pasywne wykorzystują energię słoneczną i powietrze w sposób bierny, co oznacza, że ogrzewają się i chłodzą w sposób naturalny. W domach pasywnych nie są stosowane klasyczne instalacje chłodzące i grzewcze, a jedynie w razie potrzeby dogrzewa się powietrze wentylacyjne. Dla porównania warto przytoczyć liczby, które najlepiej odwzorują zyski. Ogrzanie jednego metra kwadratowego w tradycyjnym budynku może zużywać nawet 120kWh, kiedy w domu pasywnym będzie to wyłącznie 15kWh.

Jak zbudować?

Żeby budynek stał się pasywny, konieczne jest zastosowanie kilku rozwiązań. Wśród najważniejszych elementów można wymienić:

  • szczelne wielowarstwowe ściany z odpowiednim materiałem termoizolacyjnym,

  • szczelna oraz pozbawiona mostków termicznych konstrukcja zewnętrzna,

  • potrójnie szklone okna wypełnione gazem szlachetnym w wielokomorowych ramach, które ograniczają straty ciepła do minimum,

  • energooszczędny system wentylacji z możliwością odzyskiwania ciepła,

  • zwarta bryła i prosty obrys – budowany na planie prostokąta z dwuspadzistym dachem.

Stawianiem domów pasywnych zajmuje się między innymi białostocka firma Passive Project, która oferuje budowę pod klucz.

Czy dom pasywny sprawdzi się w Polsce?

Choć w oczach wielu osób dom pasywny wydaje się budynkiem idealnym, nadal niektórzy mają obawy, czy sprawdzi się w polskim klimacie. Nie da się ukryć, że mamy dość chłodne – niekiedy nawet mroźne – zimy oraz upalne lata. Czy dom pasywny poradzi sobie z takim wyzwaniem? Budynki te nie zostały wprowadzone na rynek z dnia na dzień. Początkowo stawiano je w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Skandynawii. Przechodziły tam wiele testów, które bez problemu zdały! Zredukowały zużycie energii do minimum i zyskały popularność również w innych krajach europejskich, aż w końcu dotarły do Polski. Domy pasywne są zatem doskonałym rozwiązaniem w klimacie umiarkowanym, a ich właściciele doceniają nie tylko ekonomiczność budynku, ale również jego niewielkie oddziaływanie na środowisko naturalne.

Sprawdzona pracownia architektoniczna

Passive Project to firma działająca w branży usług projektowych. Od 2010 roku skupiają się na dostarczaniu wysokiej jakości produktów. Zdobyli wielu wiernych klientów, a o ich zadowolenie dba cały zespół oraz właściciel - Dariusz Baranowski. Siedziba firmy Passive Project znajduje się w Białymstoku w województwie podlaskim. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą biura. Masz jakieś pytania? Serdecznie zapraszamy do kontaktu!