Pasy zębate to elementy, które są powszechnie wykorzystywane w branżach przemysłowych. Ich głównym zadaniem jest przenoszenie napędu. Pasy zębate wyróżniają się zdolnością do pracy przy bardzo dużych prędkościach. W związku z tym muszą być odpowiednio wytrzymałe. Jak wygląda konstrukcja pasów zębatych? Gdzie znajdują one swoje zastosowanie?

Konstrukcja pasów zębatych

Pasy zębate zbudowane są z czterech podstawowych elementów takich jak kord, grzbiet, zęby i powłoka chroniąca.  W większości przypadków części  te posiadają uzębienie po obu stronach. Ułatwia to współpracę z kilkoma kołami jednocześnie. Jak informuje przedstawiciel z firmy Reall, która jest uznanym producentem zaopatrzenia technicznego – wysokiej jakości pasy zębate wykonywane są z tworzyw sztucznych, które wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Jednym z najczęściej stosowanych w tym celu materiałów jest poliuretan, który nie wykazuje wysokich właściwości higroskopijnych. Popularnym tworzywem używanym do produkcji pasków zębatych jest również guma. Warto również wiedzieć, że pasy zębate mogą mieć różny kształt uzębienia. Najczęściej spotykane są zęby trapezowe i okrągłe. Te pierwsze stosowane są najczęściej w silnikach spalinowych .

Gdzie stosuje się pasy zębate?

Pasy zębate są niezmiernie ważnym elementem każdej konstrukcji, gdzie ważna jest cicha i precyzyjna praca. Mogą być one wykorzystywane jako część napędowa wielu urządzeń, które stosowane są w przemyśle ciężkim. Znajdziemy je w takich sprzętach jak wentylatory, prasy, czy napędy przenośników rolkowych. Pasy zębate wraz z kołami zębatymi stanowią niezastąpiony zespół przekładni w budowie maszyn. To właśnie dzięki tym elementom możliwe jest funkcjonowanie chociażby silników spalinowych.

Zalety pasków zębatych

Zastosowanie pasów zębatych niesie za sobą liczne korzyści. Jedną z największych jest brak konieczności użycia środka smarnego. Użycie oleju może spowodować wręcz uszkodzenie paska, dlatego też należy utrzymywać je w czystości. Wśród innych zalet należy wymienić:

  • cichą pracę,
  • bezluzowość,
  • niską cenę,
  • łatwy montaż,
  • dużą dostępność,
  • wolne zużywanie się,
  • możliwość pracy z wysokimi prędkościami.

Należy też wspomnieć, że pasy zębate dostępne są w różnych rozmiarach i specyfikacji wymaganej do prawidłowej pracy urządzenia, w którym części te zostaną zamontowane. Najlepiej wybierać pasy zębate od renomowanych producentów, które wyróżniają się wysoką jakością. Nabywając sprawdzony produkt mamy gwarancję, że spisze się on znakomicie w swojej roli.