Biuro Usług Geodezyjnych Pawła Szczepanika z Redy oferuje klientom kompleksowe wsparcie na różnych etapach prowadzonych inwestycji budowlanych. Zlecić można między innymi podział nieruchomości, tyczenie budynków i uzbrojenia terenu czy końcową geodezyjną inwentaryzację powykonawczą. Najwięcej zleceń geodeta Paweł Szczepanik przyjmuje jednak na przygotowanie map do celów projektowych. Wedle obowiązujących przepisów są one wymagane bowiem przy wszystkich pracach realizowanych na podstawie pozwolenia na budowę. Szczegóły na ten temat przedstawiamy w dalszych częściach artykułu.

Czym są mapy do celów projektowych i kiedy są wymagane?  

Mapy do celów projektowych (tzw. mapy zasadnicze aktualizowane), jak sama nazwa wskazuje, tworzone są przez uprawnionych geodetów takich jak Paweł Szczepanik, na potrzeby przygotowywania opracowań architektonicznych. Bez nich można byłoby we właściwy sposób zaadaptować lub stworzyć od podstaw na przykład projektu domu jednorodzinnego dla danej działki.

Dodać też warto, że mapy do celów projektowych stanowią swoisty dokument administracyjny. Oznacza to, że bez nich nie można realizować inwestycji, które wymagają pozyskania pozwolenia na budowę. W praktyce mapy do celów projektowych przygotowywane są zatem przy niemalże wszystkich pracach budowlanych, instalatorskich (dotyczących uzbrojenia terenu) czy nawet przy większych robotach monterskich (między innymi stawianie konstrukcji stalowych).

Co zawierają mapy do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych zawsze tworzona jest w skali odpowiadającej rodzajowi prowadzonej inwestycji oraz jej wielkości. W uproszczeniu można przyjąć, iż biura geodezyjne takie jak to prowadzone przez geodetę Pawła Szczepanika w Redzie, stosują trzy odmienne z nich: 1:500 między innymi w przypadku budowy domów jednorodzinnych; 1:1000 dla zespołów budynków oraz obiektów przeznaczenia przemysłowego; 1:2000 dla infrastruktury liniowej oraz robót prowadzonych na dużych obszarach (np. budowa drogi, torowiska, sieci energetycznych). Niezależnie od skali mapy zawsze musi ona zaś uwzględniać następujące elementy:

  • opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu w tym linie zabudowy oraz osie ulic czy też dróg; 

  • usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody;

  • usytuowanie innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta.

Jak tworzone są mapy do celów projektowych?

W uproszczeniu można przyjąć, iż tworzenie mapy do celów projektowych to aktualizacja istniejącej już mapy zasadniczej. Takie opracowanie musi zatem zawierać aktualne informacje o przestrzennym rozmieszczeniu obiektów budowlanych i geograficznych oraz musi wskazywać elementy ewidencji gruntów w tym sieci uzbrojenia terenu (nadziemnego, podziemnego i naziemnego).

Przygotowywanie map do celów projektowych wymaga zatem przeprowadzenia zarówno prac terenowych, jak i kartograficznych. Ważne jest również wypełnienie wielu powinności administracyjnych, a niekiedy prócz samej aktualizacji geodeta musi wykonać wektoryzację dokumentu. Mowa o przekształceniu mapy opracowanej w formie analogowej tj. papierowej do postaci cyfrowej. Odbywa się to w ramach  zmiany grafiki rastrowej na grafikę wektorową.

Etapy tworzenia map do celów projektowych

Jeśli chodzi o etapy tworzenia map do celów projektowych, biuro Usług Geodezyjnych Pawła Szczepanika oraz podobne mu podmioty są zobowiązane do: 

  1. Zebrania odpowiednich danych dotyczących inwestycji i działki oraz skompletowania odpowiednich dokumentów (muszą wskazywać obręb ewidencyjny, numer działki, prawo własności itp.).

  2. Zgłoszenia prac geodezyjnych w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej o Kartograficznej, skąd pobierane są materiały wyjściowe (tzw. mapa zasadnicza niezaktualizowane).

  3. Wykonania pomiarów aktualizacyjnych w terenie.

  4. Przygotowania skompletowanego operatu pomiarowego i przekazania go do weryfikacji PODGiK.

  5. Odbioru od PODGiK aktualnej mapy do celów projektowych wraz z licencją i w zamówionej ilości.

  6. Przekazania mapy do celów projektowych inwestorowi.

Czas przygotowania mapy od momentu przyjęcia zlecenia do wydania dokumentu klientowi najczęściej wynosi kilka tygodni. Stawiając na doświadczonych geodetów o szerokich kontaktach branżowych, liczyć można jednak na jego znaczne skrócenie. O szczegóły warto pytać geodetę Pawła Szczepanika, który obsługuje inwestycje osób indywidualnych oraz podmiotów instytucjonalnych, w tym biznesowych już od 1993 roku.