Piana poliuretanowa, czyli piana PUR jest jednym z lepszych materiałów do uszczelniania i izolacji. Składa się z dwóch substancji pozyskiwanych z ropy naftowej – poliolu i izocyjanianu. Jej aplikacja za pomocą natrysku pozwala na dostęp nawet do najtrudniejszych miejsc. Łatwo wypełnia przestrzeń, na którą zostaje aplikowania, ponieważ potrafi zwiększyć swoją objętość nawet kilkukrotnie. Stosowana jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, od fundamentów, aż po dach budynku. Czas realizacji ocieplania tą metodą jest krótki, ale wymaga użycia profesjonalnych narzędzi oraz wiedzy.

Jakie są rodzaje piany uszczelniającej?

Dzięki temu, że piana PUR jest lekka i posiada szybkie efekty uszczelniające, najczęściej używa się jej do ocieplania poddasza. Znajduje zastosowanie także do izolowania dachów oraz ścian. Można podzielić ją na zwartokomórkową i otwartokomórkową. Pierwsza swoją strukturą przypomina gąbkę. Ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, dodatkowo jest wodoszczelna i zarazem paroprzepuszczalna, co zapobiega powstawaniu grzybów pomiędzy elementem, na którym jest stosowana a nią samą. Dzięki swojej lekkości dobrze sprawdza się przy ocieplaniu dachów. Drugi rodzaj piany jest twardszy, dzięki czemu znajduje zastosowanie na zewnątrz. Najczęściej stosuje się go do ociepleń podłóg, ścian oraz fundamentów. Pianki poliuretanowe dzieli się również na jednoskładnikowe, które potrzebują wilgoci, aby się zesztywnieć i dwuskładnikowe, czyli utwardzające się w wyniku reakcji chemicznej. 

Zalety pianki poliuretanowej

Piana PUR posiada wiele zalet. Pierwszą i zarazem najważniejszą jest jej właściwość termoizolacyjna. Na takie parametry nie może sobie pozwolić metoda ocieplania wełną mineralną lub styropianem. Dzięki swojej sprężystości i możliwości aplikacji w trudnych miejscach niweluje wiele mostków termicznych. Dlatego poddasze jest idealnym miejscem do ocieplenia pianką poliuretanową. Dodatkowo, przez wyeliminowanie mieszania się zimnych i ciepłych mas powietrza pozwala na utrzymanie ogrzewania lub klimatyzacji w optymalnym poziomie. To prowadzi do niższych rachunków za prowadzenie obsługi naszego domu. Kolejnym plusem jest łatwy proces aplikacji, rozpylana jest za pomocą specjalnego węża z pistoletem. Podobnie jak podczas malowania natryskowego. Piana PUR bardzo szybko zwiększa swoją objętość, docierając przy tym do każdej trudno dostępnej szczeliny i zaraz później się utwardza. Czas realizacji jest nieporównywalnie szybszy od innych sposobów. Mimo długiej listy zalet piana posiada także swoje wady. Główną jest jej łatwopalność. Kolejnym problemem, który może zniechęcić, jest cena – wyższa od styropianu i wełny.

Komu powierzyć izolacje pianą PUR?

Optymalna grubość piany, która będzie spełniała właściwości izolacyjne, wynosi 18cm, a koszt takiej inwestycji to ok. 80 zł za metr kwadratowy. Chcąc mieć pewność, że usługa zostanie wykonana w sposób profesjonalny, warto zatrudnić firmę CIEPŁY DOM. Oferuje ona nowoczesną technologię, która łączy w sobie prostotę wykonania prac, rozsądne koszty i niezwykłą skuteczność. To wszystko przejawia się w wieloletniej trwałości oraz odporności na pleśń, grzyby oraz wilgoć. Ta metoda najlepiej sprawdza się do izolacji: poddaszy użytkowych, fundamentów, dachów, ścian budynków oraz zbiorników i rurociągów. Dlatego, jeżeli zależy nam, aby w naszym domu było ciepło i przytulnie powinniśmy zdecydować się na ocieplenie naszego domu pianą PUR.