Piasek budowlany i żwir - materiały niezbędne na każdej budowie

Materiał partnera
2019-12-20

Piasek budowlany, obok żwiru i pospółki, to materiały, które są niezastąpione na każdym placu budowy. Fachowcy potrzebują ich na różnych etapach budowy, a odpowiedni dobór surowca wpływa na trwałość i jakość konstrukcji. W poniższym artykule przyglądamy się bliżej temu niepozornemu materiałowi - czym jest, jakie ma zastosowanie, gdzie i jak go kupić.

Czym jest piasek budowlany?

Piasek budowlany należy do grupy tzw. sypkich materiałów budowlanych. Jest niezwykle drobny, a wielkość ziaren nie przekracza 4 mm. Szczególnym rodzajem piasku do zadań specjalnych jest piasek kwarcowy - niezwykle drobny, jego ziarna nie przekraczają 1 mm. Można wyróżnić dwie klasy piasku, przy czym klasa pierwsza jest zarezerwowana dla piasku o większej czystości. Specjaliści oceniają, że rocznie zużywamy aż 30 mld ton piasku, a popyt na niego stale rośnie.

Czym jest żwir?

Żwir budowlany to kruszywo o średnicy ziaren od 4 do 6,3 mm. Ziarna żwiru mogą przybierać różne kształty - bardziej gładkie i zaokrąglone są ziarna wydobywane z rzek, a a bardziej kanciaste, nieregularne kształty posiada żwir kopalniany.

Zastosowanie piasku

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, piasek budowlany to materiał niezastąpiony przy budowie domu i innych obiektów. Używa się go między innymi do:

  • Zrobienia betonu na fundamenty, stropy lub wylewki podłogowe.
  • Wykonania podbudowy, np. pod ścieżki, podjazdy.
  • Wykańczania ścian, zrobienia tynków.
  • Przygotowania zaprawy murarskiej.
  • Obsypania fundamentów bądź też wykonania drenażu wokół nich.
  • Zrobienia podkładu, np. pod płytę betonową.

Jak kupować piach?

Każdy etap budowy wymaga użycia sypkich materiałów budowlanych, m.in. piachu. Najlepszym źródłem informacji o tym, jaką ilość lub rodzaj piasku kupić będzie ekipa budowlana, kierownik budowy lub projektant. Doświadczeni fachowcy mają również swoich sprawdzonych i zaufanych dostawców kruszyw, tak więc można skorzystać z ich wiedzy lub samodzielnie poszukać firmy sprzedającej piach. Cena surowca zależy m.in. od ilości, jego rodzaju, a także długości trasy do miejsca docelowego.

Gdzie można kupić piasek i żwir?

Zakupu kruszyw, takich jak piasek i żwir, można dokonać w kopalni kruszyw lub firmie sprzedającej tego typu produkty, np. Witczak Marek Przedsiębiorstwo handlowo - usługowe. Firma oferuje sprzedaż piasku, żwiru, ziemi, torfu, a także inne usługi budowlano-transportowe, np.: usługi transportowe, roboty rozbiórkowe, usługi koparko ładowarką. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Racławki, w województwie wielkopolskim. Przedsiębiorstwo prowadzi działalność od 1998 roku, co pozwoliło na zdobycie doświadczenia i świadczenie wszystkich usług na najwyższym poziomie.