Drzwi automatyczne to jeden z najchętniej wybieranych elementów wyposażenia  obiektów użytku publicznego. Można je zobaczyć w nowoczesnych biurowcach oraz centrach handlowych. Codziennie przechodzą przez nie dziesiątki, a nawet setki osób. Są więc szczególnie narażone na rozmaite awarie i uszkodzenia. Jak zapobiec ewentualnym usterkom? Odpowiedź znają fachowcy z firmy Pietrzak Grzegorz Naprawa i Konserwacja Urządzeń Elektronicznych.

Na czym polega działanie drzwi automatycznych?

Drzwi automatyczne działają bezdotykowo. Jak to możliwe? Za wszystko odpowiada specjalny układ elektroniczny. W jego skład wchodzi detektor, sterownik, napęd oraz tak zwane listwy podczerwieni. Pierwszy z przywołanych elementów wykrywa obecność osoby przed wejściem i przesyła polecenie uruchomienia drzwi do „serca” całego systemu. Jest nim podzespół sterujący, który odpowiada za kontrolę napędu otwierającego i zamykającego drzwi. A jaką rolę odgrywa ostatni z wymienionych komponentów układu? Listwy stanowią swego rodzaju zabezpieczenie. Śledzą ruchy skrzydeł drzwiowych i w razie potrzeby nie dopuszczają do ich zamknięcia, co minimalizuje ryzyko nieszczęśliwych wypadków związanych np. z przytrzaśnięciem palców bądź innych części ciała.

Konserwacja drzwi automatycznych

Drzwi automatyczne podlegają stałej kontroli. Trzeba monitorować ich stan techniczny. Taki wymóg nakładają na właścicieli budynków, określone w przepisach bezpieczeństwa technicznego, normy DIN EN 16005 oraz DIN 18650. Przeglądy muszą być wykonywane przynajmniej raz w roku. Kto może realizować wspomniane czynności? Duże doświadczenie w tym zakresie mają między innymi fachowcy z firmy Pietrzak Grzegorz Naprawa i Konserwacja Urządzeń Elektronicznych. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w  naprawie automatyki drzwiowej. To właśnie systemy elektroniczne i układy sterujące są najbardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia.

Dlaczego drzwi automatyczne przestają działać?

Najczęstszą przyczyną awarii jest przeciążenie automatyki drzwiowej.  Jak mu zapobiec? Warto zastanowić się nad tym już na etapie montażu opisywanych elementów wyposażenia i dostosować poszczególne mechanizmy do specyfiki danego budynku. Co to oznacza w praktyce? Należy dopasować model układu do częstotliwości ruchu w obiekcie. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko późniejszych uszkodzeń.