Rozpoznanie i znajomość warunków hydrogeologicznych gruntu to jeden z ważniejszych aspektów we wszystkich działaniach związanych zarówno z procesem projektowania, jak i budową różnego rodzaju obiektów budowlanych. Dotyczy to zwłaszcza terenów narażonych na podtopienia lub tych, pod powierzchnią których występują wody gruntowe. Jedną z metod pozwalającą na rozpoznanie warunków hydrogeologicznych, w tym położenia zwierciadła wody podziemnej i wielkości jego wahań, jest stworzenie sieci otworów obserwacyjnych, czyli piezometrów. Wykona je Zakład Usługowy Studniarstwo Zbigniew Sowiński z siedzibą w Krzeszowicach.     

Zadania piezometrów

Dostarczenie niezbędnych informacji na etapie projektowania i wykonawstwa, związanych z występującymi warunkami wodnymi, wymaga rozpoznania wód gruntowych. W tym celu wskazane jest wykonanie w gruncie otworów monitorujących, tzw. piezometrów. Działania te mają za zadanie dostarczenie informacji na temat zarówno poziomu, jak i jakości oraz stopnia zanieczyszczenia wód gruntowych. Dotyczy to w szczególności:

  • głębokości, zasięgu i przepuszczalności warstw wodonośnych w podłożu,

  • poziomu zwierciadła wód gruntowych oraz ich zmian w czasie i amplitudy wahań,

  • rozkładu ciśnienia wody w gruncie,

  • składu chemicznego i temperatury wód gruntowych.

Instalacja tego typu otworu obserwacyjnego, a niekiedy także wykonanie sieci piezometrów, pozwoli uzyskać informacje konieczne w zakresie:

  • ryzyka występowania podtopień na terenie inwestycji,

  • możliwego ujemnego oddziaływania wody gruntowej na wykopy lub na skarpy oraz poszczególne elementy obiektu,

  • skutków i wpływu na otoczenie obniżenia wód gruntowych lub całkowitego ich osuszenia,

  • możliwości wykorzystania dostępnej wody gruntowej, pod względem składu chemicznego.

Montaż i rodzaje piezometrów

Liczba, rozmieszczenie i głębokość piezometrów powinny być dobierane z uwzględnieniem rodzaju inwestycji budowlanej, etapu jej realizacji, celu pomiarów, a także topografii oraz wstępnego rozpoznania warunków gruntowo-wodnych. Wykonywaniem piezometrów zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak Zakład Usługowy Studniarstwo Zbigniew Sowiński, które po uregulowaniu wszelkich formalności (przede wszystkim zgoda właściciela działki), dokonują odwiertów na właściwą głębokość, w określonej liczbie i odległości od zabudowań. Piezometry można podzielić na dwie grupy:

  • piezometry otwarte/rurowe  - budową zbliżone do studni wierconej (rurowej). Zbudowane są one z rur zakończonych filtrem, przez który do wnętrza piezometru dostaje się woda gruntowa. Na wysokości filtra konstrukcja ta obsypana jest specjalną zasypką filtracyjną zaś wyżej uszczelniona jest mieszanką bentonitową. Pomiary wykonywane przy użyciu piezometrów otwartych odbywają się na podstawie określenia położenia zwierciadła wody. Mogą być one wykonywane w sposób manualny tzw. świstawką hydrogeologiczną lub automatycznie dzięki zastosowaniu w piezometrze czujnika ciśnienia hydrostatycznego,

  • piezometry zamknięte - charakteryzujące się brakiem obudowy. W tym przypadku czujniki umieszczane bezpośrednio w otworze wiertniczym bądź też w wykopie. Rozwiązanie to działa na zasadzie pomiaru ciśnienia porowego w gruncie, na podstawie którego można ocenić położenie zwierciadła wód gruntowych. Czujniki tego typu są trwałe, niezawodne oraz niepodatne na zakłócenia sygnału pomiarowego.

Brak wiedzy o warunkach hydrogeologicznych na terenach inwestycyjnych to ogromny błąd, który może wygenerować dodatkowe koszty, a przede wszystkim narazić całą inwestycję na różnego rodzaju niebezpieczeństwa.

W czym jeszcze specjalizuje się Zakład Usługowy Studniarstwo Zbigniew Sowiński?

Zakład Usługowy Studniarstwo Zbigniew Sowiński specjalizuje się wierceniu i czyszczeniu studni głębinowych. Wiercenie polega na wykorzystaniu specjalistycznej techniki i narzędzi do wykonania otworu w ziemi o dużej głębokości. Celem wiercenia jest dotarcie do warstw wodonośnych, czyli miejsc, gdzie znajduje się woda podziemna, którą można później wykorzystać do celów gospodarczych lub domowych.

Natomiast czyszczenie studni głębinowych polega na usuwaniu osadów, zanieczyszczeń i kamienia, który gromadzi się wewnątrz studni. Zazwyczaj wykonuje się to za pomocą specjalistycznych narzędzi i urządzeń, takich jak pompy ssące, wężownice oraz różnego rodzaju filtry i sita.